Co nie tak jest z tą gęsią? Zdjęcie obiega internet
Wiecie, jak latają ptaki, prawda? Tułów i głowa są jednej linii, machają skrzydłami lub nie i fruną. Okazuje się, że w przypadku gęsi wcale nie jest to takie oczywiste. Z resztą, zobaczcie sami.
04.08.2021 | aktual.: 04.08.2021 12:12
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Vincent Conelissen z Danii, który jest zapalonym miłośnikiem dzikiej przyrody, ujął w locie gęś. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby jej ciało nie było odwrócone do góry nogami (dosłownie!), a głowa obrócona względem niego o 180 stopni.
Gdy fotograf przyrody był na zdjęciach, pogoda nie sprzyjała. Wiał silny wiatr, a gęś zmagała się z porywistymi podmuchami. Vincent mówi, że zwierzę nie leciało długo w ten sposób, bo aerodynamika jego skrzydeł na to nie pozwala i niejako z automatu ciało ustawiło się grzbietem w górę.
Manewer, który wykonała gęś podczas lotu nazywa się whiffling. Jest on charakterystyczny tylko dla kilku gatunków ptaków. Oprócz gęsi, stosują go: melanitty (podrodzina kaczek), czajki, rycyki oraz brodźce żółtonogie. Ruch zaczyna się od szlaczkowatego lotu, po którym dochodzi do odwrócenia ciała o 180 stopni i bardzo szybkiego powrotu do normalnego stanu.
Więcej zdjęć znajdziecie na Instagramie fotografa.