Co się stanie, gdy dron wleci w samochód z prędkością 100 km/h? Nic dobrego

Co się stanie, gdy dron wleci w samochód z prędkością 100 km/h? Nic dobrego13.04.2021 10:27
Co się stanie, gdy dron wleci w samochód z prędkością 100 km/h? Nic dobrego

Spokojnie, nikt żywy nie ucierpiał w tym wypadku. Wszystko oparte jest na eksperymencie, który przeprowadził Instytut Technologii i Nauk Stosowanych w USA. W roli głównej zobaczymy drona DJI Mavic 2 Pro oraz szybę samochodu.

Niepilnowane drony mogą być przyczyną wielu problemów. O ile wpadnięcie na drzewo i skoszenie kilku gałązek nie jest jeszcze tak tragiczne, to wlecenie w ludzi może się źle skończyć. Pomyślcie zatem, co się stanie, gdy dron będzie latał nad drogą szybko poruszających się samochodów i uderzy w szybę.

Naukowcy postanowili sprawdzić niebezpieczeństwo, które może stworzyć nawet niewielki dron, jak DJI Mavic 2 Pro, który waży 907 gramów i mierzy 32 x 24 cm po rozłożeniu. Mimo tego, że jego maksymalna prędkość lotu wynosi 72 km/h, to przecież nie jest on jedynym poruszającym się obiektem na świecie. Taki dron może nawet zawisnąć w powietrzu na niewielkiej wysokości, co stanowi zagrożenie dla ruchu.

Windshield impact - 62.5 mph

Zebrane w eksperymencie dane miały posłużyć dużemu ubezpieczycielowi z USA – firmie State Farm – na uzyskanie zezwolenia przelotu dronami nad ruchliwymi trasami. Taki dokument może być wystawiony w Stanach Zjednoczonych jedynie przez Federalną Administrację Powietrzną (FAA). Przeprowadzony test pokazał, że oczywiście dron uszkodzi jadący szybko samochód, ale nie wygląda, jakby miał stanowić większe zagrożenie dla kierującego ani pasażerów.

Zgodnie ze standardami FAA, dron musiałby być wyposażony w widoczny spadochron, który zwracałby na siebie uwagę – widać go z resztą na filmie. Po kolizji z samochodem bezzałogowiec może zostać zniszczony. Nic dziwnego, bo przecież uderzenie z prędkością 100 km/h przez masywny pojazd nie należy na pewno do najprzyjemniejszych.

418164453189113714

W testach wziął udział jedynie dron DJI Mavic 2 Pro. Nie wiadomo, czy lżejszy dron uszkodziłby samochód w mniejszym stopniu, ale można domyślać się, że większa maszyna może stanowić poważne zagrożenie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)