Co to jest aberracja chromatyczna?

Co to jest aberracja chromatyczna?

Co to jest aberracja chromatyczna?
Źródło zdjęć: © © JK
Marcin Watemborski
01.07.2016 12:59, aktualizacja: 19.03.2020 20:22

Aberracja chromatyczna jest cechą soczewki, która dotyczy rozwarstwienia światła. Na zdjęciach wada ta ujawnia się przez barwne poświaty wokół obiektów.

Co to jest aberracja?

Aberracja chromatyczna to cecha układu optycznego, która wynika z różnic w odległościach ogniskowania dla poszczególnych pasm światła składowego wiązki. Na zdjęciach jest widoczna poprzez niebieskie, zielone oraz fioletowe poświaty wokół różnych obiektów poza głębią ostrości oraz wielobarwne otoczki w punkcie ostrości, które tworzą się dookoła krawędzi fotografowanych obiektów.

Lightroom dysponuje specjalnym narzędziem do usuwania aberracji chromatycznych.
Lightroom dysponuje specjalnym narzędziem do usuwania aberracji chromatycznych.© © JK

Tę wadę optyczną koryguje się przez zastosowanie specjalnych soczewek w obiektywach. Jest to cecha niepożądana podczas generowania końcowego obrazu. Drugim sposobem korekcji jest usunięcie aberracji programowo. W Lightroomie i Photoshopie (Camera RAW) istnieją profile poszczególnych obiektywów, które uwzględniają tę wadę i automatycznie ją redukują.

Oprócz tworzenia się poświat dookoła obiektów, aberracja chromatyczna ma również wpływ na ostrość obrazu. W czasach fotografii analogowej korygowało się ją kolorowymi filtrami (w fotografii czarno-białej).

Aberracja chromatyczna jest niemal niemożliwa do skorygowania samymi soczewkami, lecz firma Canon niedawno wprowadziła element organiczny w swoich obiektywach o nazwie Blue Spectrum Refractive Optics, który poprawia osiągi szkła.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)