Co to jest czas BULB?

Co to jest czas BULB?

Co to jest czas BULB?
Źródło zdjęć: © © MW
Marcin Watemborski
24.06.2016 06:00, aktualizacja: 24.06.2016 08:00

Czas BULB to czas otwarcia migawki w aparacie w pełni kontrolowany przez fotografa. Migawka aparatu będzie otwarta tak długo, jak długo będzie trzymany spust migawki. W wielu aparatach na kole PASM.

Współczesne aparaty fotograficzne mają możliwość fizycznego otwarcia migawki od 1/8000 sekundy do 30. Zdarzają się jednak sytuacje, w których potrzebny jest on dłuższy. Czas BULB (B) pozwala użytkownikowi naświetlać klatkę tak długo, jak tylko chce. Ograniczeniem jest tutaj tylko akumulator aparatu, który może się rozładować – wtedy przed wyłączeniem następuje zamknięcie migawki.

Tryb B jest widoczny często na kole nastaw PASM za wszystkimi trybami półautomatycznymi oraz manualnym. W trybie ręcznym możecie spotkać się z oznaczeniem B lub BULB tuż za najdłuższym czasem otwarcia migawki, wynoszącym przeważnie 30 sekund. Sprawdza się to świetnie podczas malowania światłem, zwłaszcza z wykorzystaniem pilota z interwałometrem, na którym można automatycznie ustawić czas, przez jaki ma być naświetlana scena.

W przypadku używania czasu B zaleca się stosowanie statywu oraz wężyka spustowego lub pilota do wyzwalania bezprzewodowego, w celu uniknięcia poruszeń. Jeśli chcecie dodatkowo zabezpieczyć swój kadr przed niechcianymi wstrząsami, warto wykorzystać funkcję blokady lustra podniesionego, dzięki czemu lustro podnosi się i blokuje w takiej pozycji przy pierwszym naciśnięciu spustu migawki, dopiero drugi otwiera pierwszą kurtynę.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)