Co to jest i do czego służy filtr polaryzacyjny?

Co to jest i do czego służy filtr polaryzacyjny?

Co to jest i do czego służy filtr polaryzacyjny?
Źródło zdjęć: © © KB
Marcin Watemborski
23.07.2016 10:31, aktualizacja: 23.07.2016 14:24

Fotograficzny filtr polaryzacyjny (polaroid) jest wykonany z materiału o zdolności polaryzacji. Przepuszcza on tylko światło o określonej polaryzacji, niweluje to odblaski i „podbija” kolory.

Filtr polaryzacyjny jest jedną z najbardziej popularnych modyfikacji optycznych, stosowanych przez fotografów produktowych oraz krajobrazowych. Pierwsi używają go w celu, w jakim został stworzony, czyli do niwelowania odbić powstających na powierzchniach szklistych, odbijających światło (niemetalicznych); drudzy patrzą na podkręcone niebo, wyraźniejsze chmury oraz malownicze kontrasty.

Techniczne działanie filtra polaryzacyjnego polega na częściowym pochłanianiu światła rozproszonego w atmosferze (ang. haze). W fotografii krajobrazowej jego działanie można porównać do efektu, uzyskiwanego przez filtr czerwony przy zdjęciach czarno-białych. Działanie filtra jest najmocniejsze wtedy, gdy słońce jest pod kątem 90 stopni do fotografowanej sceny. Filtr polaryzacyjny wzmacnia również nasycenie barw obiektów nieprzeźroczystych, czyli takich, przez które nie przechodzi światło, jak tkaniny i rośliny.

Podczas używania tego filtra mogą wystąpić również niepożądane efekty uboczne (artefakty) w postaci ciemnego pasa w płaszczyźnie prostopadłej do biegu promieni słonecznych (przy fotografowaniu obiektywem szerokokątnym). Kolejną wadą jest zabieranie dużej ilości światła – są to ubytki w przedziale 1-1,5 przysłony i uzyskanie poprawnej ekspozycji wymaga wprowadzenia korekty.

Obraz
© © Marcin Dobas

W przypadku filtrów polaryzacyjnych wykorzystuje się ich dwa rodzaje:

  • Liniowy – jest to sam polaryzator, bez płyty ćwierćfalowej. Ten rodzaj polaroida polaryzuje światło liniowo, co może skutkować złym działaniem światłomierza oraz zaburzać pracę autofokusu, ponieważ wiązka przechodząca przez filtr może nie zostać odbita od lustra.
  • Kołowy (CPL) – polaryzator ma doklejoną za nim płytkę ćwierćfalową. Światło spolaryzowane kołowo nie wpływa negatywnie na działanie aparatu.

[h4]Filtr polaryzacyjny – know how[/h4]

  • []Używając wielu filtrów, umieść filtr polaryzacyjny najbardziej zewnętrznie, by nie blokował działania innych.[]Najlepsze efekty uzyskasz, gdy słońce znajduje się pod kątem 90 stopni od fotografowanej sceny.[]Przy kącie 0 stopni od słońca niebo stanie się jaśniejsze niż pozostałe elementy sceny.[]Żeby uzyskać podgląd działania filtra – użyj okularów z filtrem polaryzacyjnym.[]Nie rób panoram przy użyciu filtra polaryzacyjnego – gradacja koloru nieba zmieni się z kątem aparatu.[]Pamiętaj, by wprowadzić korekcję ekspozycji podczas fotografowania z filtrem polaryzacyjnym – spadek światła wynosi 1-2 EV.
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)