Co to jest Live Photo i jak działa na iPhonie?

Co to jest Live Photo i jak działa na iPhonie?
Marcin Watemborski

16.10.2020 10:21, aktual.: 16.10.2020 12:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Live Photo to połączenie krótkich klipów wideo i stopklatki. To rozszerzony tryb fotograficzny, który pozwoli użytkownikowi na wybranie najlepszej klatki z krótkiego filmiku. Pojawił się w iPhonach już w 2015 roku.

Co to jest Live Photo?

Live Photo to funkcja, którą od od 2015 roku znajdziemy w każdym iPhonie i iPadzie. Można powiedzieć, że to nagranie zrobione ze zdjęcia lub na odwrót. Po tym, gdy zostanie zarejestrowana fotografia, a użytkownik wejdzie na nią w trybie galerii i przytrzyma na niej palec, ta wyświetli krótki filmik nagrany 1,5 sekundy przed i 1,5 sekundy po klatce kluczowej.

Opcja ta jest włączona domyślnie w każdym urządzeniu z iOS-em i aktywuje się w momencie uruchomienia systemowej aplikacji fotograficznej. Od chwili jej włączenia, iPhone lub iPad zaczyna nagrywać film i wrzucać go do buforu urządzenia. Gdy użytkownik wciśnie spust migawki, aplikacja zapisuje 3 sekundowy filmik, a jako jego okładkę wyświetla zrobione zdjęcie. Pozostałe nagrania zostają wyrzucone z buforu.

Jak zrobić i edytować zdjęcie w Live Photo?

Po to, by zrobić zdjęcie w trybie Live Photo, wystarczy włączyć aplikację Aparat i należy upewnić się, czy odpowiednia funkcja jest włączona. Symbolizuje ją okrąg po lewej stronie w górnym panelu ikon. Na górze ekranu wyświetli się wówczas napis "Live". Do zarejestrowania zdjęcia wystarczy wcisnąć spust migawki, który zastępują również przyciski do kontroli głośności urządzenia. I to wszystko! Zdjęcie gotowe!

Włączona funkcja Live Photos zostanie podkreślona na żółto oraz wyświetli się napis "Live" na górze ekranu.
Włączona funkcja Live Photos zostanie podkreślona na żółto oraz wyświetli się napis "Live" na górze ekranu.

Wchodząc w galerię zdjęć, można edytować Live Photos. W tym celu należy otworzyć wybrane zdjęcie i przejść do menu edycji w górnym prawym rogu ekranu. Na jego dole pojawi się wtedy suwak. Przemieszczając palec w lewo lub prawo przewijamy nagrany filmik. Gdy zatrzymamy palec, pojawi się nad nim napis informujący o opcji ustawienia wybranego kadru jako klatki kluczowej.

Podobnie, jak inne grafiki zapisane w pamięci urządzenia, Live Photo można również edytować w natywnej aplikacji Apple. W tym celu wystarczy przejść do menu edycji i do woli bawić się efektami oraz parametrami, jak jasność, kontrast, jasne i ciemne obszary i inne.

Jak wyłączyć Live Photo?

Mimo że funkcja Live Photo jest domyślnie włączona na każdym urządzeniu z systemem iOS wydanym po 2015 roku, to bez trudu możemy funkcję wyłączyć. W tym celu wystarczy stuknąć przycisk Live Photo, tak by został on przekreślony. Ponowne uruchomienie aplikacji Aparat jednak znów włączy również tryb Live Photo. Jeśli więc chcemy na stałe ją wyłączyć, musimy wejść w Ustawienia > Aparat > Zachowaj ustawienia.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)