Co to jest Mikro Cztery Trzecie?

System Mikro 4/3 - Olympus
System Mikro 4/3 - Olympus
Marcin Falana

27.06.2016 05:58, aktual.: 26.07.2022 18:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mikro Cztery Trzecie to nazwa systemu obiektywów i aparatów cyfrowych bez lustra firm Panasonic i Olympus, format matrycy, oraz jednocześnie proporcje obrazu.

Panasonic i Olympus rozpoczęli produkcję cyfrowych aparatów z wymienną optyką w systemie Mikro Cztery Trzecie w 2008 roku. Natomiast system Mikro Cztery Trzecie wywodzi się z systemu Cztery Trzecie, który został stworzony przez Kodaka i Olympusa.

System Mikro 4/3 odnosi się do bezlusterkowców, w przeciwieństwie do Cztery Trzecie, w którym znajdziemy głównie lustrzanki. Przewagą systemu Mikro Cztery Trzecie nad Cztery Trzecie są mniejsze gabaryty aparatów, przy takiej samej wielkości matrycy.

Obraz
© © MW

Dzieje się tak dzięki rezygnacji z lustra i klasycznego wizjera optycznego na rzecz ekranu LCD albo wizjera elektronicznego. Dzięki czemu obiektyw znajduje się bliżej matrycy, jak ma to miejsce np. w aparatach dalmierzowych. Podgląd obrazu jest dostępny za pomocą podglądu na żywo - live view.

Zdjęcia wykonane aparatami Mikro 4/3 mają proporcje obrazu 4:3, a wymiary matrycy to 18 mm × 13.5 mm. Większość lustrzanek pełnoklatkowych i APS-C oferuje natomiast proporcje obrazu 3:2 i większe matryce.

Obraz

Jeżeli chodzi o system obiektywów Mikro Cztery Trzecie to oferują one przelicznik nominalnej ogniskowej x2. Uzyskujemy wtedy ekwiwalent ogniskowej odpowiadający pełnokolatkowej matrycy. Jednym słowem obiektyw 50 mm w systemie Mikro Cztery Trzecie daje ekwiwalent ogniskowej 100 mm, a jeżeli chcemy uzyskać ekwiwalent szerokokątnego obiektywu 24 mm, musimy kupić obiektyw 12 mm.

System Mikro Cztery Trzecie ma swój bagnet, a obiektywy do niego, poza Olympusem i Panasonikiem, produkują także inni producenci, jak np. Sigma. Za pomocą adapterów możemy też podpiąć do Mikro Cztery Trzecie właściwie większość obiektywów dostępnych na rynku, oczywiście bez pełnej funkcjonalności.

Obraz

Aparaty Systemu Mikro Cztery Trzecie korzystają z systemu autofokusu opartego na detekcji kontrastu, w przeciwieństwie do detekcji fazy, używanej najczęściej w cyfrowych lustrzankach. Mimo to aparaty Mikro Cztery Trzecie oferują bardzo szybki autofokus, jak nie najszybszy w swojej klasie aparatów, czyli wśród bezlusterkowców i mogą spokojnie konkurować z lustrzankami.

Mikro Cztery Trzecie to bardzo ciekawy system, który wciąż się rozwija i poza aparatami dla amatorów ma także propozycje dla bardziej zaawansowanych fotografów, a nawet profesjonalistów.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)