Co to jest osłona na obiektyw? Wyjaśniamy
21.08.2020 08:38, aktual.: 26.07.2022 14:47
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Co to jest osłona na obiektyw? Często porównując zdjęcia z osłoną obiektywu lub bez niej nie widzimy różnicy. Jednak nie wszystko zależy od warunków czy rodzaju obiektywu, używanego do fotografii. Poniżej wyjaśniamy, czym jest osłona na obiektyw i jakie są jej zastosowania.
Osłona na obiektyw (tzw. osłona przeciwsłoneczna lub po ang. Lens Hood) zasłania wystającą zewnętrzną część obiektywu, przez co osłania jego soczewki, chroniąc je przed niepożądanym kontaktem z oświetleniem, pochodzącym np. ze słońca, lampy czy refleksu światła w wodzie. Ma więc za zadanie redukcję negatywnego wpływu światła oświetlającego pod kątem wnętrze obiektywu.
Jaki powinien być kształt osłony na obiektyw?
Jeśli chodzi o długość osłony, to zależy ona od ogniskowej oraz od pola widzenia. Oznacza to, że im dłuższa jest ogniskowa, tym pole widzenia jest węższe, a osłona może być dłuższa. Ponadto niektóre osłony mają kształt tzw. kwiatka lub tulipana. Są one krótsze po bokach, posiadają wycięcia na rogach oraz są dłuższe u góry i od dołu. Ich specyficzny kształt przysłania więcej pola widzenia tam, gdzie jest ono węższe i mniej, gdzie jest szersze. Taki zabieg ma duże znaczenie, gdy korzystamy z obiektywów szerokokątnych o krótkiej ogniskowej (muszą i tak posiadać krótkie osłony).
Podczas jej montażu musimy zwrócić uwagę na to, by mniejsze listki obiektywu były w pozycji poziomej. Odwrotne założenie spowoduje winietowanie, czyli przysłonięcie rogów kadru. Takie osłony z pewnością sprawdzą się w standardowych i szerokokątnych obiektywach. Z kolei do obiektywów, wyposażonych w długą ogniskową, możemy zdecydować się na drugi rodzaj: osłony pełne. Nie posiadają one płatków, co sprawia, że obiektyw ma mniejszy kąt widzenia.
Zalety używania osłony
Poza powyższymi technicznymi kwestiami korzystanie z osłony do obiektywu ma też zalety, związane z ochroną zewnętrznej powierzchni pierwszej soczewki obiektywu bądź przymocowanego przed nią filtra. Mowa tu o ochronie przed kroplami wody np. z deszczu (w przypadku zdjęć plenerowych), kurzem i innymi pyłkami. Dodatkowo osłona zabezpiecza nasz sprzęt przed zarysowaniem ostrymi przedmiotami zarówno podczas pracy, jak i przechowywania niezabezpieczonego obiektywu w torbie fotograficznej.
Kiedy używać osłony?
Z osłony na obiektyw warto korzystać niemalże cały czas. Nawet podczas zdjęć nocnych czy w słabych warunkach oświetleniowych, może wystąpić ryzyko pojawienia się niepożądanych bocznych źródeł światła, które zniszczą nam ujęcie. Nie należy jednak korzystać z osłony, podczas wykonywania fotografii z bliska, używając przy tym z lampy błyskowej. Właśnie wtedy istnieje możliwość powstania cienia osłony na zdjęciu.
Osłona na obiektyw jest bardzo przydatna, warto więc dokupić ją do naszego aparatu. Oto inne artykuły związane z niezbędnymi akcesoriami do aparatów fotograficznych: