Co zabrać ze sobą w fotopodróż?

Co zabrać ze sobą w fotopodróż?
Marcin

13.08.2008 14:54, aktual.: 02.08.2022 10:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z natury rzeczy aparaty fotograficzne należą do najczęściej pakowanych sprzętów, które bierzemy w podróż - nie ważne czy bliską, czy daleką.

Warto jednak, poza samym aparatem, zabrać parę innych rzeczy, które nie tylko ułatwią nam robienie zdjęć, ale też przedłużą żywotność naszej lustrzanki bądź kompaktu.

Poniżej cała lista akcesoriów, które warto zabrać ze sobą. Przed podróżą sprawdź czy masz je wszystkie.

  1. Ładowarka do aparatu - niezależnie od tego ile fotografujesz i jaki masz aparat, oryginalna bateria lubi się wyczerpywać średnio po jednym lub dwóch dniach fotografowania. Nie warto więc wyjeżdżać bez ładowarki. Nawet jeśli Twój aparat jest na baterie AA, bardzo prawdopodobne, że możesz używać także akumulatorków o tej samej wielkości.
  2. Adapter - jeśli udajesz się za granicę koniecznie sprawdź jaki tam panuje standard gniazdek elektrycznych. Warto się zaopatrzyć w uniwersalny adapter z wieloma różnymi wejściami- może je znaleźć w każdym porządnym sklepie z elektroniką.
  3. Filtry - panują różne poglądy na ich temat - np. że w wielu przypadkach pogarszają jakość zdjęć. To częsty przypadek tzw. filtrów UV, które traktowane są jako ochrona szkła obiektywu. Warto jednak mieć ze sobą filtr polaryzacyjny, który eliminuje obicia światła i bliki i sprawia, że kolory są żywsze i niebo bardziej wyraziste. Dostępne są nawet filtry przeznaczone dla aparatów kompaktowych - pisaliśmy o nich ostatnio.
  4. Karty pamięci - nie ma nic gorszego niż stracić wszystkie dane na karcie pamięci. Wiem, bo zdarzyło mi się to nie raz. Dlatego też uważam, że warto zainwestować w markę i kupić kartę renomowanej firmy. Nie popadajcie przy okazji w obsesję jak największej pojemności- równie ważna jest szybkość zapisu. 16 gigabajtowa karta SDHC, o wysokiej, szóstej klasie (opisywaliśmy ją tutaj) to wydatek około 260zł, ale dla amatorskich rozwiązań wystarczy nawet czterokrotnie mniejsza pojemność.
  5. Środki czystości - szmateczka z specjalnego tworzywa do czyszczenia powierzchni obiektywu to podstawa. Warto mieć też ze sobą (chociaż zajmuje to sporo miejsca) gruszkę do wydmuchiwania kurzu z wnętrza aparatu.
  6. Torba fotograficzna - szczerze mówiąc: nie polecam nosić ze sobą torby fotograficznej. To dość alternatywne podejście wynika przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Jasne, jaskrawe fototorby przyciągają wiele spojrzeń i narażają wasz sprzęt. Z drugiej strony - gdzieś trzeba to wszystko upchnąć...

Moja rada - wybierajcie taki produkt, który najmniej rzuca się w oczy i najmniej daje o sobie znać do czego służy.

Sześć podstawowych elementów jakie powinno się mieć podczas fotograficznej wyprawy to jedynie propozycja i każdy taką listę może układać po swojemu - w zależności jaki ma sprzęt, czy ma dodatkowe obiektywy, czy lubi robić zdjęcia z flashem itp.

Należy jednak pamiętać, aby znaleźć złoty środek i nie ugrząźć pod stertą niepotrzebnych gadżetów. Nie zawsze jest sens brać statyw czy ogromny teleobiektyw "tak na wszelki wypadek".

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)