Co zrobić gdy jest za jasno?

Co zrobić gdy jest za jasno?
Marcin

19.08.2008 23:31, aktual.: 02.08.2022 10:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wydawać by się mogło, że zawsze gdy robi się zdjęcia, to światła nigdy nie jest za dużo... ale to nieprawda! Są dziesiątki powodów, dla których zbyt duża ilość światła nie zawsze jest dobra: zmiana klimatu zdjęcia, specjalny efekt jaki chcemy uzyskać czy chociażby chęć zrobienia zdjęcia z minimalną głębią ostrości. W związku z tym - jak robić zdjęcia gdy jest za jasno?

Najlepszym sposobem na zmniejszenie ilości światła wpadającego przez obiektyw to wykorzystanie filtrów.

Szczególnie dwa ich rodzaje są przydatne w opisywanej sytuacji:

  • filtr szary - został zaprojektowany właśnie w celu zmniejszenia światła w kadrze. Pozwala na ograniczenie przepaleń, zwiększenie kontrastu i daje możliwość zmniejszenie przesłony (czyli uzyskanie mniejszej głębi ostrości),
  • filtr polaryzacyjny - podstawowym zadaniem tego filtru to usuwanie światła, które nie wpada na zewnętrzną warstwę obiektywu pod kątem prostym. Mówiąc prosto: filtr eliminuje światło odbite i powoduje, że niebo jest \głębsze\
  • przedmioty mają ciemniejsze kolory a szkło staje się bardziej transparentne (przykład poniżej). Więcej o działaniu polaryzacji poczytasz tutaj.

Filtry to nie jedyny sposób na radzenie sobie z nadmiarem światła. Przede wszystkim - pobaw się ustawieniami aparatu! Wykorzystaj zmianę czułości matrycy (im mniejsze ISO tym lepiej) czy pobaw się bracketingiem (czyli robieniem seryjnych zdjęć o różnych parametrach).

Możliwości jest naprawdę dużo!

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)