Codzienne życie w Kioto zachwyca różnorodnością. To Japonia, którą chcecie poznać

Codzienne życie w Kioto zachwyca różnorodnością. To Japonia, którą chcecie poznać

Codzienne życie w Kioto zachwyca różnorodnością. To Japonia, którą chcecie poznać
Źródło zdjęć: © © Mindy Tan / [Instagram](https://www.instagram.com/tinyhumanmind/)
Marcin Watemborski
31.05.2017 10:06, aktualizacja: 01.06.2017 09:57

Kioto, czyli ”słoneczne miasto”, to dawna stolica Japonii, w której stacjonował cesarz. Obecnie jest częścią ogromnej metropolii – Keihanshin, którą zamieszkuje ponad 18 milionów ludzi. W tym mieście spotkacie wiele symboli Japonii i nie mówię tu o kwiatach wiśni.

Zdjęcia, które widzicie, zrealizowała Mindy Tan. Współpracuje ona z marką Fujifilm, jako ”X-Photographer”, tzn. promuje aparaty z linii Fujifilm X. Jej konikiem jest fotografia dokumentalna i uliczna. Mindy spędziła w Kioto 2 tygodnie, które poświęciła na spokojne zwiedzanie i poznawanie miasta. Jej zdjęcia uliczne pokazują przekrój przez strukturę społeczną oraz różne przejawy tradycyjnej i współczesnej japońskiej kultury.

Kioto to wyjątkowe miasto. W głównej mierze jego ekonomia polega na różnych formach turystyki. Ze względu na to, że jest ono dawną siedzibą cesarza, w mieście jest pełno zabytków, które non stop są odwiedzane przez rzesze turystów. Istnieje tam również wiele małych przedsiębiorstw, lecz potęga przemysłowa tkwi w elektronice, są tam siedziby takich firm, jak: Nintendo, OMRON oraz Kyocera (Kyoto Ceramic).

Ciekawe jest to, że pod koniec II wojny światowej rząd USA planował zrzucenie na Kioto bomby atomowej, lecz koniec końców zostało ono skreślone z listy potencjalnych celów. Z czasem Kioto zostało objęte rządowym rozporządzeniem Japonii, co stawia je niemalże na równi z prefekturami. W 1964 roku połączono je również szybką koleją z Tokio i Osaką.

Jeśli chodzi o różnorodność Kioto, wynika ona z niesamowitego rozwoju kulturalnego. Miasto jest stolicą kulturową Japonii. Do dzisiaj żyje ono wszelkiego rodzaju przejawami artystycznymi. Obecnie odbywa się tam wiele festiwali poświęconych sztuce, w tym: Aoi Matsuri, Gion Matsuri, Gozan Okuribi oraz Jidai Matsuri. Co roku odbywa się przedstawienie teatralno-taneczne w dzielnicy gejsz (Kamishichiken) o nazwie Kitano Odori. Prowadzą je gejsze (geiko) oraz ich uczennice (maiko).

To, co wprawia w podziw, jest niesamowite zaplecze edukacyjne w Kioto. Istnieje tam aż 37 instytucji szkolnictwa wyższego. Największymi i najbardziej poważanymi uniwersytetami są: Kioto, Doshisha i Ritsumeikan. Na Kioto studiowało kilku laureatów Nagrody Nobla i jest uważany za jeden z najlepszych w całym kraju.

Więcej zdjęć Mindy Tan znajdziecie na jej Instagramie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)