Spokój i harmonia tybetańskich mnichów uchwycone na zdjęciach
Monika Homan
Włoski fotograf, Giacomo Bruno, podróżuje po świecie i dokumentuje życie ludzi w różnych sytuacjach i miejscach. Zobaczcie reportaż ukazujący codzienne życie mnichów w jednym z tybetańskich klasztorów.
Szczególnie znane nam są buddyjskie klasztory. Mnisi i mniszki medytują i modlą się za tych, którzy nie mają dość wiary. Nauczają, jak przejść drogę do realizacji Czterech Szlachetnych Prawd, często określanych jako dharma.
Kham to jeden z historycznych regionów Tybetu. Do lat 50 XX wieku był autonomicznym terenem, podzielonym na kilkanaście małych królestw z lokalną władzą. Dopiero w 1965 roku dokonano podziału zdobytych przez Chińską Republikę Ludową ziem. Z 50 proc. wydzielono Tybetański Region Autonomiczny, a pozostałą część włączono do chińskiej prowincji Syczuan.
Kham to również najbardziej zróżnicowany geograficznie region Tybetu. Ghushi Gangdruk, czyli jego tradycyjna nazwa, oznacza 4 rzeki i 6 pasm górskich. Najwyższy szczyt Khamu ma wysokość 7556 m n.p.m., a większość terenów pokrywają łąki, na których nomadzi wypasają jaki. W rejonie tym znajdują się największe zasoby leśne w Chinach. To wszystko sprawia, że jest to jeden z najpiękniejszych regionów Tybetu.
W prowincji Syczuan, na wysokości 4000 metrów, znajduje się klasztor Ya Qing. Giacomo Bruno odwiedził ludzi, którzy nazywają to miejsce domem, aby sfotografować ich codzienne życie. Biorąc pod uwagę religijne znaczenie tego miejsca, nie można się dziwić, że na większości zdjęć widzimy mnichów i mniszki w każdym wieku, podczas codziennych czynności.
Giacomo Bruno jest włoskim fotografem i filmowcem. Urodził się w Reggio Emilia w 1991 roku. Na co dzień zajmuje się produkcjami komercyjnymi, jednak w międzyczasie oddaje się swojemu prawdziwemu powołaniu - podróżuje i zgłębia tematy społeczne.
Fotograf odwiedził wiele miejsc na świecie - od Ameryki, przez Afryke po Azję. Zawsze stara się koncentrować na ludziach, ich kulturze i tradycji. Jego fotograficzne historie oparte są na portretach ludzi, jednak bardzo ważne jest też tło i otoczenie.
Pozostałe projekty Giacomo możecie zobaczyć na jego stronie internetowej.
Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora.