Rewolucja w zapisywaniu danych - karty CFexpress będą miały prędkość zapisu do 8 GB/s

Rewolucja w zapisywaniu danych - karty CFexpress będą miały prędkość zapisu do 8 GB/s

Rewolucja w zapisywaniu danych - karty CFexpress będą miały prędkość zapisu do 8 GB/s
Mikołaj Rożek
17.10.2016 10:05, aktualizacja: 26.07.2022 18:48

Rozwój cyfrowych formatów zapisu zdjęć i filmów niesie ze sobą nie tylko wzrost jakości. Zwiększa się także zapotrzebowanie na przestrzeń, w której można je przechowywać oraz szybkość, z jaką można dane zapisywać i odczytywać.

Compact Flash Association (CFA) to zgrupowanie założone przez międzynarodowe firmy w 1995 roku, którego celem obecnie jest tworzenie standardów dotyczących tworzenia nośników pamięci flash. Skupiają się przede wszystkim na rozwoju specyfikacji, opracowywaniu testów i narzędzi, a także na promocji produktów firm należących do CFA oraz powiązanych technologii. Najpopularniejsze produkty to karty Compact Flash, CFast oraz XQD.

Obraz

Stowarzyszenie CFA ogłosiło prace nad formatem kart CFexpress, który ma być kolejnym krokiem w rozwoju formatów zapisu na pamięciach flash. Nie podano jeszcze konkretnych, a nawet przybliżonych, specyfikacji, aczkolwiek CFA szacuje, że może udać im się stworzyć format o prędkości zapisu do 8 GB/s. Będzie to możliwe dzięki opracowaniu trzeciej generacji technologii PCIE, która teoretycznie ma mieć możliwość przesyłu 1 GB/s na każdą z linii PCIE. Ponadto zastosowane ma zostać rozwiązanie NVM Express, które pozwala na zmniejszenie opóźnień oraz poszerza możliwości współpracy nośników z większym spektrum narzędzi, takich jak: kontrolery, systemy operacyjne czy urządzenia przechwytujące.

Zdecydowanie jest to dobra wiadomość dla fotografów i filmowców. Rejestrowane materiały potrafią rozrastać się do niewiarygodnych rozmiarów, a prędkość zapisu zwłaszcza w formatach 4K jest niezwykle istotna. Surowy format 4K przy 30 kl./s wymaga prędkości rzędu 400 - 500 MB/s, natomiast przy 120 kl./s wzrasta do 1600 - 2000 MB/s. Jednak nie jest to jeszcze pora na fanfary, gdyż praca nad technologią CFexpress została jedynie ogłoszona. Trudno nawet zgadywać, kiedy karty pojawią się w sprzedaży. Mimo to, na taką rewolucję na pewno warto czekać.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)