RNI All Films 3.0, czyli coraz lepsze cyfrowe udawanie analoga

RNI All Films 3.0, czyli coraz lepsze cyfrowe udawanie analoga
Źródło zdjęć: © Agfa Scala 200
Marcin Falana

03.03.2015 13:31, aktual.: 03.03.2015 15:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Really Nice Images zaprezentowała nową wersję programu RNI All Films 3.0, który służy do symulowania efektów znanych z negatywów i slajdów.

Obraz
© Kodachrome 64 Cool

Really Nice Images docenia postęp jaki dokonuje się w dziedzinie fotografii cyfrowej jednak wraz z coraz bardziej realistycznym obrazem jaki otrzymujemy z aparatów cyfrowych czegoś mu brakuje. Chodzi oczywiście o kolory i ziarno, które dawały negatywy i slajdy.

Obraz
© Fuji Pro 400H Cool

Wtyczka RNI All Films 3.0 to kolejna wersja oprogramowania, które umożliwia symulację ponad 170 negatywów i slajdów. Program jest dosępny do Lightrooma od wersji 4 i Photoshopa od wersji 6. Zestaw za 122 dolary zawiera 5 paczek: negatywy, slajdy, instant, czarno białe, vintage, każdą z nich możemy też kupić oddzielnie za 49 dolarów.

Obraz
© Polaroid 669 Expired

Really Nice Images pracowało nad najnowszą wersją ponad rok. Każda z symulacji została opracowana na podstawie analizy prawdziwych filmów i zasobów z prywatnych archiwów. Każda z symulacji oferuje kolejne wersje np. wyblakłe czy przeterminowane.

Obraz
© Kodachrome 50s Alt 2

W testach jakie pojawiły się na forach miedzy innymi dpreview.com, RNI All Films 3.0 wypada bardzo obiecująco. Przeprowadzono ciekawy test, w którym najpierw prezentowano zdjęcia, a potem oceniano czy jest to obraz cyfrowy czy z analogowego filmu. Fotografie obrobione przy użyciu nowego zestawu filtrów zwiodły ponad połowę odbiorców. Na rynku maleje liczba dostępnych filmów, z roku na rok użytkownicy aparatów analogowych mają coraz mniej negatywów i filmów do dyspozycji. Może właśnie symulacja ich efektów to jedyna droga do fotografowania „na dowolnym materiale analogowym" w przyszłości.

Obraz
© Agfacolor XPS 160 Alt
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)