Z aparatem za kurtynę prawdziwego cyrku z Wietnamu
12.05.2014 12:57, aktual.: 12.05.2014 17:09
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Przedstawienia cyrkowe mają przyciągać widzów bajkowością i iluzją. Christian Rodriguez stworzył reportaż o cyrku w Wietnamie, w którym zrzuca kurtynę i pokazuje realia funkcjonowania cyrku: życie akrobatów, iluzjonistów, treserów oraz zwierząt.
Christian Rodriguez stworzył projekt o ludziach pracujących w cyrku. Bohaterowie jego zdjęć to zespół artystów pracujących dla Wietnamskiej Federacji Cyrkowej z siedzibą w Hanoi oraz grupa cyrkowa z Ho Chi Minh.
Życie cyrkowych artystów zaczyna się od treningu wczesnym rankiem. Każdego dnia mają w planie trzy lub cztery przedstawienia. Występy odbywają się w Hanoi i innych miastach. Cieszą się one niesamowitą popularnością, szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie czasem na występ przychodzą wszyscy ich mieszkańcy.
Rodriguez początkowo planował spędzić z cyrkowym zespołem jedynie trzy dni. Jego historia jednak tak go zafascynowała, że postanowił zostać w Wietnamie trzy tygodnie.
W wywiadzie dla Photographic Museum of Humanity opowiada o swoim projekcie:
Christian Rodriguez:
To, co zrozumiałem i co pozwoliło mi się do nich zbliżyć, to praca i wysiłek, jaki wkładają, aby przygotować się do przedstawienia. W pewnym sensie przypominało mi to Amerykę Południową. W krajach latynoskich nie doświadczamy american dream - w naszej kulturze jest więcej historii o cierpieniu, utracie i ciężkiej pracy. Wietnamskie społeczeństwo doznało wielu cierpień przez wojny, które się tam toczyły i których konsekwencje wpływają na ich codzienne życie. Ludzie , którzy tam żyją, chcą być uznawani za kogoś innego, niż są w rzeczywistości. Istotne było dla mnie pokazanie tego dualizmu - prawdziwego życia i świateł sceny. Ci ludzie ciężko pracują, aby zrealizować marzenie, które wciąż się nie spełnia. Obserwowanie tego wiele mnie nauczyło.
Życie pracowników cyrku nie jest łatwe. Ich miesięczne zarobki sięgają 100 dol. Żyją w trudnych warunkach: artyści z Ho Chi Minh zamieszkują opuszczony teatr. Mimo to część z nich wciąż żyje iluzją, sądząc, że są znanymi artystami, którzy odnieśli sukces.
Jedną z inspiracji Rodrigueza była praca Mary Ellen Mark. Fotograf odkrył, że ona również fotografowała artystów z Hanoi - w 1994 roku odwiedziła Lenin Park i stworzyła serię zdjęć tamtejszych pracowników cyrku.
Christian Rodriguez pochodzi z Urugwaju, gdzie przez kilka lat zajmował się fotografią prasową. W 2009 roku przeniósł się do Madrytu, aby zrealizować pracę dyplomową z fotografii. Ma już na koncie kilka sukcesów, jak chociażby współpraca z czasopismami "New York Times" i "El Mundo". Jego prace były prezentowane m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Francji i Hiszpanii.
Rodriguez pracuje obecnie nad nowym cyklem opowiadającym o życiu kobiet w Polsce. Pierwsze efekty można zobaczyć na jego koncie na Instagramie.
Więcej o tym fotografie dowiecie się z jego strony internetowej.