W środku Drogi Mlecznej jest... czarna dziura. Została ujęta na filmie
05.11.2018 08:45, aktual.: 26.07.2022 16:06
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Sagittarius A* jest supermasywną czarną dziurą w środku Drogi Mlecznej, czyli naszej galaktyki. Naukowcy potwierdzili te doniesienia. Co więcej, możecie zobaczyć zachowanie tego obiektu na filmie, który właśnie trafił do internetu. Masa rzeczonej czarnej dziury może osiągać nawet 3,7 miliona mas Słońca.
Co to jest Sagittarius A*?
Sagittarius A* jest zwartym źródłem radiowym w centrum Drogi Mlecznej. Na podstawie badań gwiazdy S2, naukowcy potwierdzili to, że obiekt jest czarną dziurą w samym środku galaktyki. 13-krotnie większa od promienia słońca (pół minuty świetlnej) formacja zwiększyła swoją masę od 2 do 4 razy przez ostatnie 5-10 milionów lat. Przez cały czas swego powstawania pochłaniała pobliskie gwiazdy.
Jak zarejestrowali czarną dziurę?
31 października 2018 roku został opublikowany dokument, w którym naukowcy z Południowego Obserwatorium Europejskiego (ESO) wyjaśniają sposób użycia interferomentru GRAVITY oraz 4 teleskopów VLT do stworzenia wirtualnego teleskopu o średnicy 130 metrów.
Zooming into Sagittarius A*
Tak wycelowany ultra-teleskop był w stanie uchwycić formację gazową orbitującą wokół Sagittariusa A* z prędkością odpowiadającą 30 proc. prędkości światła. Jest to najbardziej szczegółowa obserwacja czarnej dziury jaka dotychczas miała miejsce. Pierwszy raz w historii udało się zaobserwować obiekt, który krążył wokół Sagittariusa A*.
Co dalej będzie z obserwacją czarnych dziur?
Czarne dziury to temat gorący dla naukowców. Pomysł na poszukiwanie ich w naszej galaktyce zrodził się, gdy podobne obiekty odkryto także w innych galaktykach. Zostały przeprowadzone obserwacje radiowe Drogi Mlecznej i w 1974 rok za sprawą Balicka i Browna, w centrum galaktyki dostrzeżono źródło radiowe. Z czasem odkryto także, że źródło rentgenowskie zmienia swoją jasność. Pojawiły się dwa silne pojaśnienia oraz codzienne słabe rozbłyski. Światło podczerwone również się zmienia, są to skoki rzędu kilkudziesięciu procent.
Naukowcy stale pracują nad większymi teleskopami o różnych parametrach, by móc obserwować nowe obiekty w galaktyce bez względu na światło, którym świecą. Problem z Sagittariusem A* polega na tym, że występuje tu duża ekstynkcja międzygwiazdowa w kierunku centrum Galaktyki, czyli pochłanianie i rozpraszanie światła przez materię, zarówno pył, jak i gazy.