Czarno-białe zdjęcia Jema Cresswella ukazują humbaki jako niesamowicie majestatyczne istoty

Czarno-białe zdjęcia Jema Cresswella ukazują humbaki jako niesamowicie majestatyczne istoty23.06.2017 11:53
Czarno-białe zdjęcia Jema Cresswella ukazują humbaki jako niesamowicie majestatyczne istoty
Źródło zdjęć: © © Jem Cresswell / [Instagram](https://www.instagram.com/jemcresswell/)

Jem Cresswell podjął się naprawdę trudnego zadania i jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego, co zrobił. Fotograf obrał sobie jako temat swoich obrazów humbaki, czyli długopłetwowce oceaniczne. W projekcie ”Giants” przedstawia te stworzenia niezwykle majestatycznie.

Cresswell fotografował humbaki przez 3 lata podczas wypraw nurkowych na południu Oceanu Spokojnego, podczas ich dorocznej migracji na inne wody. Łącznie materiał zawiera ponad 10 tysięcy zdjęć, jednak Jem wybrał te najlepsze. To intymne spojrzenie na długopłetwowce jest niesamowite.

Podczas fotografowania zwierząt Cresswell musiał zachować zupełny spokój. Musiał zadbać nawet o prędkość bicia serca i kontrolować wszystkie ruchy, by móc obserwować ich zachowania. Ekipa, która mu towarzyszyła, obserwowała walenie, a prace rozpoczynały się dopiero, gdy było widać po nich spokój.

Zastanawiam się, co musiał czuć fotograf, mogąc obcować z tak wspaniałymi zwierzętami. Dorosłe humbaki osiągają długość 14-17 metrów oraz ważą do 45 ton. To naprawdę ogromne stworzenia, które podczas pływania poruszają swoimi płetwami niczym skrzydłami, lecz jakby w zwolnionym tempie.

Długopłetwowce oceaniczne są znane ze swoich pieśni, które są słyszalne na przestrzeni setek kilometrów. Ciekawe jest to, że do dziś naukowcy nie są pewni tego, dlaczego humbaki ”śpiewają”. Podejrzenia idą w kierunku elementów godów lub porozumiewania się zwierząt na otwartym oceanie. Dźwięki, które z siebie wydają, to niskie, złożone melodie. Marzę, by to kiedyś usłyszeć.

Więcej zdjęć znajdziecie na Instagramie Cresswella.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)