Czarno-białe zdjęcie w 3 prostych krokach
30.10.2009 08:00, aktual.: 10.12.2017 23:22
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Proces przerabiania zdjęć na czarno-białe w Photoshopie zawsze wydaje się skomplikowany i długi. Ta metoda może sprawić, że zmienisz zdanie. W zaledwie 3 prostych krokach uzyskasz naturalny, głęboki czarno-biały efekt na swoich fotografiach bez konieczności zagłębiania się w tajniki wiedzy o Photoshopie.
Na tę metodę natrafiłem na stronie Beyond Megapixels. Autorka posta - Laura Charon - nauczyła się jej od mistrza Photoshopa Scotta Kelbiego. Technika przypadła mi do gustu, dzięki swojej prostocie i niezłych efektach, które można nią osiągnąć. Cała operacja opiera się na zaledwie trzech łatwych krokach. To idealny sposób na zamianę zdjęć na czarno-białe dla osób początkujących w Photoshopie lub ceniących szybkie i skuteczne rozwiązania. Przejdź do konkretów.
1. Zamiana na czarno-białe
Na początku otwórz zdjęcie w Photoshopie. Posłużyłem się wersją CS3. Za przykładowe zdjęcie wybrałem fotografię payalnic z portalu Flickr, który udostępnił ją na licencji Creative Commons.
Na początku wciśnij klawisz "D", aby zmienić pierwszoplanowy kolor na czarny. Później w menu Layer wybierz Create New Adjustment Layer i Gradient Map (warstwa > nowa warstwa wypełnienia > mapa gradientu).
Kliknij OK i kolorowe zdjęcie zostanie zamienione na czarno-białe. Jeśli taki efekt Ci wystarczy to możesz skończyć edycję na tym punkcie. W dwóch następnych krokach nieco polepszymy czarno-białe zdjęcie.
2. Dopieszczanie koloru
Kliknij dwukrotnie na ikonę utworzonej Mapy Gradientu. W nowym oknie najedź kursorem na czarno-biały gradient i znów kliknij, aż ukaże się drugie okno - Gradient Editor (edytor gradientu). Zobaczysz kolejny gradient i ... jeszcze raz kliknij, ale tym razem w połowie, pod gradientem (zobacz czerwone kółko na obrazku powyżej).
Kliknij dwa razy na właśnie utworzony znaczek po środku gradientu. Zobaczysz okno *Select Stop Color *z wielką paletą barw. Warto tutaj wybrać kolor, który w odpowiedni sposób zmieni zdjęcie. Właściwy odcień szarego przyciemni lub rozjaśni fotografię. Dobór koloru zależy oczywiście od osobistego upodobania oraz samego zdjęcia.
3. Nasycanie barw
To w zasadzie tyle. Ostatni punkt oferuje możliwość dodania nieco koloru, poprzez zmniejszenie krycia czarno-białego gradientu. Osobiście nie przepadam za dodawaniem koloru do fotografii, ale w niektórych sytuacjach można w ten sposób uzyskać ciekawy rezultat.
W okienku *Layers (warstwy) *w prawym, dolnym rogu znajdź pole Opacity (krycie) i pobaw się suwakiem. Efekt zależy tylko od Ciebie.
Jest to jednocześnie niezły sposób na stworzenie pięknego kolorowego zdjęcia z małym nasyceniem barw.
- Efekt końcowy:
Na koniec wystarczy złączyć warstwy i zapisać. Preferuję fotografie czarno-białe, zatem w moim zdjęciu nie dodałem koloru. Gotowe!