Człowiek psujący naturę ? fotografie z lotu ptaka wg Jasona Hawksa

Człowiek psujący naturę ? fotografie z lotu ptaka wg Jasona Hawksa

Człowiek psujący naturę ? fotografie Jasona Hawks
Człowiek psujący naturę ? fotografie Jasona Hawks
Krzysztof Basel
03.05.2009 14:30, aktualizacja: 02.08.2022 10:27

Wychylając się z aparatem przy oku z lecącego helikoptera wytrawny fotograf potrafi wykonać niesamowite zdjęcia naturalnego krajobrazu. Fotografie z lotu ptaka mogą zaskoczyć, rozbawić, wprawić w zachwyt, ale przede wszystkim ukazują fenomenalne piękno natury. Jason Hawks postanowił zająć się pejzażami, w które zaingerował człowiek. Czy betonowe bloki, osiedla, tamy albo ogromne konstrukcje rollercoastera mogą również zachwycać? Hawks próbuje przekonać, że tak.

Jason Hawks przygotował specjalny pokaz 26 swoich ulubionych zdjęć z rejonów Francji, Las Vegas, Hong Kongu czy Wielkiej Brytanii. Pod każdą fotografią można dostrzec link odsyłający do Google Maps, dzięki czemu możemy dowiedzieć się czegoś więcej o sfotografowanym miejscu. To nie pierwszy cykl Hawksa prezentowany przez blog The Big Picture. Wcześniej bloger Alan Taylor umieszczał jego fotografie lotnicze Londynu (TUTAJ i TUTAJ).

Człowiek psujący naturę ? fotografie z lotu ptaka
Człowiek psujący naturę ? fotografie z lotu ptaka

Moim zdaniem twórczość człowieka nie dorównuje naturze. Nie jest nawet blisko wspaniałych, harmonijnych naturalnych dzieł. Ludzie potrafią głównie niszczyć, śmiecić i zatruwać ? delikatnie mówiąc. Co więcej, nie mają w tym umiaru. Fotografie Jasona Hawk'a wprawdzie ukazują właśnie taką działalność człowieka na tle natury, ale może dzięki temu autorowi uda się skłonić odbiorców do refleksji. Wprawdzie dzieła człowieka, które uwiecznił autor, nie są same w sobie zbyt piękne, ale Hawks potrafił na ich podstawie skonstruować świetne kadry. Moją ulubioną fotografią, z cyklu zgromadzonego na The Big Picture, jest zdjęcie nr 24 ukazujące ogromny rollercoaster w Maryland w USA.

Człowiek psujący naturę ? fotografie z lotu ptaka
Człowiek psujący naturę ? fotografie z lotu ptaka

Mieszkający nieopodal Londynu Jason Hawks specjalizuje się w fotografii lotniczej od 1991 roku. Fotograf wydał 35 książek (albumów) między innymi dla BBC. Wśród jego klientów można wymienić takie marki, jak Nike, Ford, American Airlines, Rolex, Toyota, Smirnoff, Mitsubishi czy BP.

Źródło: The Big Picture

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)