Czy branża fotograficzny wróci do stanu sprzed pandemii? Zawodowcy są pełni nadziei

Czy branża fotograficzny wróci do stanu sprzed pandemii? Zawodowcy są pełni nadziei

Czy branża fotograficzny wróci do stanu sprzed pandemii? Zawodowcy są pełni nadziei
Źródło zdjęć: © © Pexels
Marcin Watemborski
22.04.2022 12:35, aktualizacja: 26.07.2022 13:19

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, która wybuchła pod koniec 2019 roku, a znacznie rozprzestrzeniła się na początku 2020 roku, zmieniła świat. Wiele osób się przebranżowiło, inni znaleźli swoje nisze. Niektórzy fotografowie stracili biznes, a inni są pełni nadziei, że niebawem będzie jak dawniej.

Firma Format oraz Zenfolio, udostępniająca platformę do budowy portfolio, przeprowadziły ankietę wśród 3400 fotografów z całego świata. Jej celem było zbadanie nastrojów panujących w tej grupie profesjonalistów. Najogólniej rzecz ujmując – fotografowie są bardzo pozytywnie nastawieni do przyszłości i znaczna większość wierzy w to, że niebawem branża wróci do normy, a właściwie powinniśmy powiedzieć – do stanu z 2019 roku, zanim wybuchła pandemia.

Pierwsze badanie State of the Photography Industry przeprowadzono w lutym 2021 roku, kolejne powtórzono w maju. Teraz, po ponad pół roku, możemy z powodzeniem odczytać wyniki, które zostały odpowiednio zaktualizowane. Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wyhamowuje na świeci, co widać m.in. po znoszonych obostrzeniach w wielu państwach. To dobry znak dla branży.

Zostało przebadanych dokładnie 3398 fotografów z 97 różnych krajów, gdzie ponad połowę stanowili Amerykanie. Nie zabrakło jednak odpowiedzi z bardzo odległych miejsc, jak Lesotho w południowej Afryce. 71 proc. ankietowanych zajmowało się fotografią zawodowo – całkowicie lub częściowo. Ponad połowa całości jest w branży od 10 lat i dłużej.

W porównaniu do ankiet z lutego i maja 2021 roku, ostatnie wyniki wskazują znaczny wzrost optymizmu wśród fotografów. Wcześniej zaledwie 37, a później 40 proc. uważało, że "jeszcze będzie przepięknie". Teraz jest to aż 64 proc. wszystkich badanych. Oprócz tego, aż 57 proc. zauważyło wzrost zarobków i z nadzieją patrzy na kolejne kwartały 2022 roku. Ledwie 32 proc. notuje zarobki na stałym dochodzie, a tylko 11 proc. zadeklarowało spadek finansowy.

Trend, który wykazało badanie Zenfolio, świadczy o branży fotograficznej bardzo dobrze. Widać, że profesjonaliści zaczęli się "odkuwać", a przyszłość maluje się w jasnych kolorach.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)