Czy fotografia żywności kłamie?

Nie oszukujmy, niemal każde dobrze sfotografowane jedzenie sprawia, że patrząc na nie, stajemy się nagle głodni. Dzięki świetnie wykonanej reklamie będziemy spragnieni nawet najgorszego piwa i ze smakiem zjemy kolejne bezwartościowe i drogie jedzenie. Poznajcie kilka aspektów tej dziedziny fotografii oraz kulisy pewnego koleżeńskiego zakładu z frytkami i hamburgerem w roli głównej.

Fot. D Sharon Pruitt / Flickr / CC 2.0
Fot. D Sharon Pruitt / Flickr / CC 2.0
P F

16.10.2010 | aktual.: 01.08.2022 15:04

Fotografia żywności rządzi się swoimi prawami i często dajemy się jej ponieść nie tylko ze względu na dobrze ustawione oświetlenie czy kompozycje. Najważniejsza jest stylizacja produktów żywnościowych, a rewelacyjny wygląd często osiąga się dzięki zastosowaniu kilku sprytnych trików. Czasem do uzyskania odpowiedniej konsystencji mleka stosuje się klej, dla pulchnego wyglądu hamburgery wypełnione są gąbkami, a za złocisty kolor ciasteczek odpowiada smar WD-40.

Te i inne techniki możecie poznać, oglądając wideo z serii poradników Adorama How They Do That? O tej dziedzinie fotografii opowiadają stylista jedzenia Kim Krejca oraz fotograf Rick Gayle.

Food and Prop Stylist, Kim Krejca: How'd They Do That?

Zakład

Teraz może o fotografii żywności tylko z troszkę innej strony.

Pewna nowojorska fotografka Sally Davies założyła się ze swoim kolegą o pewien zestaw Happy Meal w popularnej sieci McDonald's. Chodziło o wygląd tego posiłku i jego zdatność do spożycia po kilku dniach. Fotografka - w przeciwieństwie do kolegi - twierdziła, że wszystko będzie zjadliwe. Przez kilka dni fotografowała hamburgera i frytki, a wyniki pracy publikowała na swoim koncie Flickr.

happy meal after
happy meal after

Po kilku dniach jedzenie w nawet najmniejszym stopniu nie zmieniło swojego wyglądu i mimo że nie grzeszyło świeżością, to jednak było zjadliwie. Sally wygrała zakład, ale nie przestała fotografować głównego przedmiotu sporu. Raz w tygodniu przez ponad 180 dni robiła po jednym zdjęciu. Wynik tego małego eksperymentu był przerażający - zestaw Happy Meal cały czas wyglądał równie smakowicie jak pół roku wcześniej, choć jego wartość spożywcza była co najmniej wątpliwa.

mc donald
mc donald

Ten eksperyment daje dużo do myślenia na temat produktów, które spożywamy, i jaki to może mieć skutek dla naszego zdrowia. Warto się czasem zastanowić nad składem danego posiłku i uzmysłowić sobie, że jego smakowity wygląd jest po prostu fotograficzną iluzją.

Źródło: POPphoto.com

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Komentarze (0)