Czy media społecznościowe rujnują życie?

Czy media społecznościowe rujnują życie?

Czy media społecznościowe rujnują życie?
Źródło zdjęć: © © JK
Marcin Falana
17.03.2015 13:35, aktualizacja: 26.07.2022 19:40

Zamieszczanie zdjęć w mediach społecznościowych to sposób na dzielenie się tym czego doświadczamy. Co jeżeli zatracamy się wykonując idealne zdjęcia i zapominamy o przeżywaniu na bieżąco?

Badania Josepha Grennyego i Davida Maxfielda, których wyniki cytują portale Petapixel i Mashable pokazują, że żyjemy w społeczeństwie, które ma obsesję na punkcie mediów społecznościowych i wizerunku jaki kreujemy.

Autorzy badania, które zostało przeprowadzone na grupie 1623 osób dowodzą, że media społecznościowe mają wpływ na nasze życie każdego dnia. Około 58% badanych przyznało, że „zamieszczanie idealnego zdjęcia uniemożliwiło im korzystanie z doświadczeń życiowych”. Brzmi znajomo? Starając się wykonać idealne zdjęcie z koncertu czy chociażby fajnego zachodu słońca przeszkadza czasem cieszyć się z samego doświadczenia.

Ponad 90% badanych przyznało, że byli świadkami turystów, którzy przegapili najlepszy moment, ponieważ starali się go uchwycić dla mediów społecznościowych. Wielu z tych 90% przyznaje się także do tego samego.

Obraz
© © KB

Impulsem do badań dla Davida Maxfielda były osobiste doświadczenia - na 60. urodziny zabrał swoją siostrzenicę na deskorolkę, ale był bardziej skupiony na uchwyceniu chwili, niż jej przeżywaniu. Jak sami pisze: „W pewnym sensie ignorowałem siostrzenicę ponieważ chciałem zdobyć trofeum z naszego czasu razem”.

Autorzy odkryli także, że ciągłe polowanie na odpowiedni moment, który zamieścimy w mediach społecznościowych koreluje z niskim poczuciem szczęścia. Ludzie, którzy mają obsesję na punkcie robienia doskonałych zdjęć do mediów społecznościowych to często ludzie, którzy doświadczają najmniej szczęścia w życiu. Maxfield sugeruje bardziej świadome wykorzystywanie mediów społecznościowych, przerwy od naszego sprzętu i przeżywanie naszego życia bardziej niż polowanie na kolejne trofea.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)