Czy można kadrować zdjęcia prezydenta RP? Nie, tak twierdzi kancelaria głowy państwa

Prezydent Bronisław Komorowski
Prezydent Bronisław Komorowski
Piotr Kała

16.04.2014 09:01, aktual.: 26.07.2022 19:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W piśmie przesłanym do Dziennika Internautów kancelaria poinformowała o zmianie regulacji odnośnie do wykorzystywania zdjęć prezydenta. W świetle tych regulacji, jeśli użyjesz zdjęcia Bronisława Komorowskiego do stworzenia np. memu, złamiesz prawo.

Według Kancelarii Prezydenta nie wolno w jakikolwiek sposób przerabiać, kadrować zdjęć pobranych ze strony Prezydent.pl. Nie wolno także używać ich do celów komercyjnych, co w skrajnych przypadkach może oznaczać, że wykorzystanie zdjęć prezydenta w artykule, obok którego znajdują się reklamy, może wiązać się z problemami. Przynajmniej tak podaje Dziennik Internautów. Zrozumiałe jest, że nie można używać wizerunku prezydenta do reklamy proszku do prania, ale zakaz kadrowania zdjęć to absurd, ponieważ w wielu publikacjach jest to powszechna praktyka.

Dlaczego stanowisko kancelarii budzi kontrowersje? Po pierwsze jest to ograniczenie do informacji publicznej, którą stanowią zdjęcia z wizerunkiem prezydenta. Po drugie, fotografie, które znajdują się w serwisie prezydenckim, wykonywane są za pieniądze pochodzące z naszych podatków.

W przeszłości kancelaria udzielała wolnej licencji na zdjęcia publikowane w serwisie prasowym prezydenta, więc powyższych restrykcji nie było. Skąd zmiana stanowiska? Być może spowodowana jest ona niekorzystnym używaniem zdjęć prezydenta w Internecie. Ale tego nie wiemy, ponieważ kancelaria zwleka z udzieleniem odpowiedzi na dziennikarskie pytania. Dziennik Internautów czekał na odpowiedź dwa tygodnie, w dodatku uzyskał odpowiedzi tylko na część pytań. Kancelaria nie powołała się też na przepisy ustaw, które miałyby potwierdzać wprowadzenie nowych regulacji.

Nie wiemy, jakie sankcje grożą za złamanie przepisów dotyczących wykorzystania zdjęć i wizerunku prezydenta, ale jako praworządne medium poddajemy się im z całą ich bezmyślnością.

Zdjęcia prezydenta RP można pobierać ze strony Prezydent.pl i serwisu Flickr, gdzie prezydenccy fotografowie umieszczają zdjęcia z informacją o ograniczeniach odnośnie do kadrowania i obróbki graficznej.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)