Czy można wygrać kilka konkursów fotograficznych dzięki kradzionym zdjęciom? Niestety, tak

© Raymond C. Ordonez
© Raymond C. Ordonez
Wojciech Gadomski

28.09.2013 07:00, aktual.: 26.07.2022 20:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tysiąc dolarów oraz bilety do Chile i Brazylii - to nagrody, które Mark Joseph Solis wygrał w konkursie fotograficznym Smiles for the World na Filipinach, posługując się kradzionym zdjęciem. Niestety, to nie był jego pierwszy raz...

18 września odbyła się gala wręczenia nagród konkursu Smiles for the World na Filipinach. Na podium stanął Mark Joseph Solis. Opowiedział wzruszającą historię, jak powstało zwycięskie zdjęcie, odebrał nagrodę i zaszczyty (film poniżej). I tak kilka razy na różnych konkursach. Niestety, jak się okazało, student ukradł zdjęcie z Flickra i zgłosił je do konkursu.

Skradzione zdjęcie © Gregory John Smith
Skradzione zdjęcie © Gregory John Smith

Na szczęście ktoś uczciwy napisał e-mail z opisem sytuacji do rzeczywistego autora zdjęcia. Gregory John Smith szybko zareagował i powiadomił o sprawie organizatora konkursu, ambasadora Chile, Manilo Moyolgę. Zaczęło się śledztwo, które wykazało, że Solis jest seryjnym konkursowym oszustem. To samo zdjęcie wysłał na konkurs United Nations International Year of Water Photo i go wygrał. W 2008 r. zgłosił do konkursu inną skradzioną fotografię, potem zdarzyło mu się to jeszcze raz. Kiedy oszustwo wyszło na jaw, wysłał list z przeprosinami do prawowitego autora zdjęcia, które wygrało w konkursie Smiles for the World.

© FS
© FS

Trudno przez Internet oceniać motywy Solisa, ale kradzież jest kradzieżą. Niestety, ta i wiele innych historii pokazują, jak łatwo można takiej kradzieży dokonać. W sieci jest mnóstwo zdjęć niezabezpieczonych w żaden sposób - wystarczy skopiować na dysk i wysłać na konkurs. Poza tym organizatorzy konkursów nie wymagają od wyróżnionych udowadniania, że to oni są autorami zdjęcia. Dochodzenia zaczynają się dopiero wtedy, kiedy dochodzi do złamania regulaminu konkursu albo prawa. Jak zabezpieczać się przed kradzieżą? Są narzędzia wyszukujące skradzione zdjęcia, nawet Google ma takie, ale to temat na inny materiał. Niebawem o tym napiszę, a tymczasem zastanawiam się, co bym zrobił, gdybym złapał złodzieja za rękę.

[solr id="fotoblogia-pl-78530" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://olga.drenda.fotoblogia.pl/1429,skradzione-zdjecie-nagrodzone-w-konkursie-samsunga-jak-do-tego-doszlo" _mphoto="samsungcontest-78530-270-4420d71.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3138[/block]

PLAGIARISM SPEECH of UP student Mark Joseph Solis in photo contest of Chile. Seen in TV Patrol

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)