Czy Photoshop przyszłości będzie w stanie automatycznie kolorować czarno-białe obrazy?

Czy Photoshop przyszłości będzie w stanie automatycznie kolorować czarno-białe obrazy?
Źródło zdjęć: © [richzhang.github.io](http://richzhang.github.io/colorization/)
Marcin Watemborski

04.04.2016 07:44, aktual.: 26.07.2022 19:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Obecnie Adobe Photoshop jest piekielnie potężnym narzędziem, który pozwala nam na masę manipulacji obrazem, z jednym szczegółem – oprócz korzystania z akcji, większość robimy ręcznie. Na przełomie ostatnich lat, wielu retuszerów chwaliło się swoimi umiejętnościami dobrego kolorowania czarno-białych obrazów. A gdybyśmy zautomatyzowali ten proces?

Kolorowanie czarno-białych starych zdjęć jest czymś w rodzaju ponownego tchnięcia w nie życia. Retuszer, który zajmuje się czymś takim mus mieć bardzo dobre wyczucie estetyki obrazu i ogromną wyobraźnię, która pozwoli zobaczyć mu skalę szarości w kolorach. Osobiście podziwiam wszystkich, którzy potrafią zagrać kolorem tak dobrze, by nie zrobić z zabytkowego zdjęcia „sieczki”.

Obraz
© © Ansel Adams

Przed programistami algorytmów w programach do edycji zostało postawione nowe zadanie – zautomatyzowanie procesu kolorowania obrazu. Richard Zhang, wraz ze swoim zespołem, podjął się próby stworzenia takiej metody.

Obraz
© © Henri CartierBresson

Stworzony przez naukowców system jest w pełni automatyczny (inne, które powstały wymagały nakierowania) oraz został wyćwiczony na ponad milionie kolorowych zdjęć. W porównaniu do poprzednich systemów, nowy tworzy obrazy, które są bardziej żywe i rzeczywiste.

Obraz
© © Ansel Adams

Dla przetestowania algorytmu, twórcy przedstawili obrazy grupie badawczej. Zdjęcia były przedstawione podwójnie – jedno było kolorowe, drugie czarno-białe. Zadaniem badanego było rozgryzienie – które zdjęcie zostało pokolorowane przez program, a które było takie od początku swojego istnienia.

Obraz
© © Henri CartierBresson

Około 20% par zdjęć faktycznie oszukały ludzi. Nie jest to oszałamiający wynik, ale jest to duży postęp w nawiązaniu do początkowych osiągów. Naukowcy pracują nad rozwinięciem algorytmu kolorującego tak, by efekt jego zastosowania był jak najbardziej prawdziwy.

Obraz
© © Ansel Adams

Jeśli chcecie, możecie przeczytać specyfikacje techniczną na stronie, w gazecie albo pobrać kod demo, który pozwoli wam samodzielnie przetestować program.

Obraz
© © Henri CartierBresson

Myślicie, że kiedyś znajdziemy w Photoshopie opcję „Koloruj automatycznie”? Patrząc na rozwój narzędzia przedstawionego wyżej – nie zdziwiłbym się. Może algorytm będzie działał lepiej niż zamiana koloru na czarnobiel.

Obraz
© © Ansel Adams
Obraz
© © Henri CartierBresson
Obraz
© © Ansel Adams
Obraz
© © Ansel Adams
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także