Czy powinniśmy się bać, że lampy Jinbei porażą nas prądem? Znamy odpowiedź polskiego dystrybutora

Czy powinniśmy się bać, że lampy Jinbei porażą nas prądem? Znamy odpowiedź polskiego dystrybutora

Czy powinniśmy się bać, że lampy Jinbei porażą nas prądem? Znamy odpowiedź polskiego dystrybutora
Marcin Watemborski
02.06.2017 12:02, aktualizacja: 26.07.2022 18:29

Kilka dni temu dostaliśmy do redakcji kilka maili od naszych czytelników, którzy natrafili na informację o tym, że lampy marki Jinbei mogą razić prądem, co może spowodować uszczerbek na zdrowiu, a nawet śmierć. Zgłosiliśmy się do polskiego dystrybutora z prośbą o wyjaśnienie.

Firma Jinbei dostarcza na rynek niedrogie zastosowania do fotografii studyjnej. Mimo niskiej ceny należy jednak zadbać o bezpieczeństwo. Otrzymaliśmy niepokojące wiadomości od naszych czytelników, którzy trafili w internecie na poniższą informację:

[b]Jednostki błyskowe Jinbei zostaną wycofane ze względu na możliwość porażenia prądem.

W zależności od okoliczności, napięcie sieciowe podłączone za pomocą kabla zasilającego do urządzenia wynosi 230 V. Kiedy lampa błyskowa zostaje włączona, istnieje ryzyko porażenia prądem, które może skutkować śmiercią w razie kontaktu kabla z dłonią lub materiałami przewodzącymi.

Następujące serie lamp błyskowych zastaną wycofane wraz ze wszystkimi dodatkami:

  • []Lampa błyskowa Jinbei DPL[]Lampy błyskowe Jinbei ECL oraz ECD[]Lampa błyskowa Jinbei Pilot[]Lampa błyskowa Jinbei D-250[]Lampa błyskowa Jinbei Spark[]Lampa błyskowa Jinbei MS[]Lampy błyskowe Jinbei DP oraz DP II[]Lampa błyskowa ze zintegrowanym odbiornikiem Jinbei DP III
[/b]

Zgłosiliśmy się do polskiego dystrybutora produktów Jinbei, firmy Freepers, z prośbą o wyjaśnienie sytuacji i możliwość ostrzeżenia użytkowników produktów. Poniżej odpowiedź pana Krzysztofa Rogalskiego:

[b]Kwestię, o której Pan wspomina monitorujemy od chwili, kiedy dowiedzieliśmy się, że partia lamp marki Jinbei sprzedawana przez niemieckiego dystrybutora może być dotknięta potencjalnie niebezpieczną wadą. Z tego też powodu niemiecki Federalny Instytut Bezpieczeństwa i Medycyny Pracy wydał w lutym ostrzeżenie dotyczące większości lamp błyskowych dostępnych w ofercie wspomnianego dystrybutora. Było to powodem podjęcia akcji serwisowej.

Sprawa została zamknięta w minionym miesiącu i wszystkie objęte ostrzeżeniem serie lamp błyskowych Jinbei wróciły do regularnego obrotu na terenie Niemiec. Inni dystrybutorzy nie potwierdzili występowania podobnych problemów.

Lampy błyskowe Jinbei dystrybuowane są na całym świecie od ponad dekady i w tym czasie nie stwierdzono żadnego przypadku zagrożenia ze strony produktów tej marki. Wszystkie produkty dopuszczone do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej posiadają również certyfikat CE potwierdzony przez TUV oraz CTI. Jinbei produkuje lampy studyjne przeznaczone na różne rynki, często z różnymi nazwami handlowymi. Jest również wykonawcą lamp błyskowych na zlecenie innych znanych marek. Można zatem z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że gdyby problem dotyczył większej ilości produktów byłby ujawniony u większej ilości kontrahentów.

Dystrybucja Jinbei w Polsce wyróżnia się tym, że prowadzimy własny serwis produktów tej marki, dzięki czemu jesteśmy w stanie na bieżąco monitorować jakość dostaw. Jesteśmy również w stałym kontakcie z producentem i będziemy monitorować ewentualny rozwój wydarzeń we wspomnianej sprawie. Jeśli pojawi się prawdopodobieństwo, że któraś z naszych dostaw mogła zostać dotknięta podobnym problemem, będziemy natychmiast reagować.

Przy okazji pragniemy podkreślić, że praca z lampami studyjnymi zawsze i bezwzględnie wymaga przestrzegania zasad bezpieczeństwa – niezależnie od tego czy lampa jest podłączona do sieci czy też nie.

Krzysztof Rogalski[/b]

Jak widzicie – nie ma się czym martwić. W Polsce serwis lamp Jinbei nie stwierdził niezgodności ani zagrożeń, lecz pamiętajcie – zawsze należy uważać przy pracy ze sprzętem podłączonym bezpośrednio do sieci.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)