Czy Souvid Datta dopuścił się plagiatu zdjęcia Mary Ellen Mark?

Czy Souvid Datta dopuścił się plagiatu zdjęcia Mary Ellen Mark?
Źródło zdjęć: © © Souvid Datta
Marcin Watemborski

04.05.2017 09:40, aktual.: 26.07.2022 18:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Souvid Datta jest fotografem, który ma na swoim koncie liczne nagrody w wielu konkursach. W tym tygodniu trafił on pod ostrzał internautów oraz znawców fotografii ze względu na oskarżenie o plagiat zdjęcia autorstwa Mary Ellen Mark. Czy tak faktycznie było?

Zdjęcie, o którym mówimy, zostało wykorzystane do promocji konkursu fotograficznego LensCulture. Niestety, bardzo szybko okazało się, że zawiera ono element, który wywołał niemałe kontrowersje. Kariera Datty zawisła na włosku.

Materiał Souvida Datty ”In the Shadows of Kalkuta” został opublikowany wiele razy, w różnych mediach. Cykl opowiada o przemocy seksualnej wśród prostytutek oraz dzieci w Sonagachi – dzielnicy czerwonych latarni w Kalkucie. Fotoreportaż ukazał się między innymi w Huffington Post. Jeden z czytelników wyłapał podobieństwo między pracą Datty, a Mary Ellen Mark.

Obraz
© © Mary Ellen Mark

Redakcja Huffington Post nie umieściła opisu pod zdjęciem, które zostało również wcielone do materiału, który Datta sam wrzucił na Scribblera. Na zdjęciu Asma jest kobietą widoczną w tle – wieloletnią prostytutką.

Radhika, 17, w pokoju wieloletniej prostytutki, Asmy, w Songachi. Obie kobiety zżyły się ze sobą podczas pobytu Radhiki w tym miejscu. Bohaterka szanuje i uczy się z doświadczeń Asmy i w gruncie rzeczy uczy się sztuki przetrwania. Asma ma sentyment do Radhiki ze względu na jej nieokiełznaną życzliwość, ciekawość oraz niewinność. Silne więzi często tworzą się w domach publicznych, ponieważ dziewczęta uczą się wspierać wzajemnie dzięki poczuciu przynależności do grupy oraz wymianie doświadczeń.

Shreya Bhat, czyli czytelniczka, która wychwyciła nieprawidłowość w zdjęciu, jest ogromną miłośniczką prac Mary Ellen Mark, która fotografowała indyjską dzielnicę czerwonych latarni już w latach 70. Kobieta zauważyła, że postać opisywana jako ”Asma” do złudzenia przypomina jedną z bohaterek, które pojawiły się w materiale Mark. Temat jest bliski czytelniczce ze względu na to, że od lat pracuje z prostytutkami i im pomaga.

Po lewej stronie jest fragment zdjęcia Mary Ellen Mark, po prawej Souvida Datty.
Po lewej stronie jest fragment zdjęcia Mary Ellen Mark, po prawej Souvida Datty.

Wychodzi na to, że część zdjęcia Datty została poddana dość mocnej obróbce w Photoshopie, a ”Asma” jest jawnie wklejona ze zdjęcia Mary Ellen Mark. Reputacja i wiarygodność Souvida Datty została postawiona na ostrzu noża – na pewno wielu fotografów, zanim spojrzy na jego prace przychylnym okiem, podda go swojej ocenie.

Interesujące jest to, że ten fotograf zdobył takie wyróżnienia jak: PDN 30, Pulitzer Centre Grant, Getty Grant for Editorial Photography, PDN Annual oraz Magnum Photos 30 Under 30 Award. Był on również jednym z uczestników telewizyjnego show ”Masters of Photography”.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
ciekawostkiInspiracjeporadniki
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także