Czy to koniec lustrzanek Pentaxa? Ricoh ma swoje plany
Każdy pasjonat sprzętu fotograficznego wie, że Pentax został zdecydowanie w tyle, jeśli chodzi o najnowsze rozwiązania technologiczne. Niedawno prezes Ricoha, właściciela Pentaxa, powiedział, że firma zamierza skupić się na bardziej dochodowych obszarach. Czy może chodzić o porzucenie producenta lustrzanek?
W portfolio Ricoha jest mnóstwo marek, które odpowiadają za różne dziedziny biznesowe. Pentax jest jedną z nich, ale nie da się ukryć, że ten producent sprzętu fotograficznego ma sporo do nadrobienia w kwestii współczesnej technologii. Jako jedyna ze znanych firm, marka Pentax nie ma w swojej ofercie nowego bezlusterkowca. Tłumaczenia zarządu kręcą się wokół idei powrotu do łask lustrzanek cyfrowych, ale na to się nie zapowiada.
CFO Ricoha Shun Kawaguchi w jednym z ostatnich wywiadów wprost powiedział, że holding zamierza się skoncentrować na bardziej lukratywnych firmach w swoim portfolio, ale nie wybrzmiało wprost to, że może chodzić o Pentaxa. W internecie zawrzało od plotek, pogłosek i doniesień. Eksperci podejrzewają, że znana marka lustrzanek może niebawem przestać istnieć lub zmienić właściciela.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić Asus Zenbook 17 Fold OLED?
Wracając do wypowiedzi dyrektora finansowego Ricoha, wspomniał on, że kategoryzowanie firm w portfolio będzie bazowało na parametrze zwrotu z inwestycji. Tutaj od razu przychodzi do głowy zestawienie zysków rocznych i podział udziałów w rynku fotograficznym. O ile Canon, Sony i Nikon są w całkiem dobrej pozycji, a za nimi Fujifilm i Panasonic, tak o OM Digital Solutions (dawnym Olypusie) wiadomo niewiele. I w tym miejscu moglibyśmy skończyć tę rozmowę. Pentax jest tak niszowy, że mało kto o nim mówi.
Jak zauważa John Aldred z DIYPhototography, w przypadku Pentaxa na próżno szukać akcesoriów i obiektywów firm niezależnych. To daje sporo do myślenia. Firmy takie jak Sigma, Tamron, Tokina, Viltrox czy nawet Yongnuo nie chcą inwestować w system, który się nie rozwija. Jedynym producentem niezależnym, który tworzy produkty na potrzeby systemu Pentax (oraz Ricoh) jest chiński Godox, rebrandowany częściowo w Polsce jako Quadralite.
Może to już czas najwyższy, by Pentax został w pamięci fotografów, jako firma, która wiele lat temu produkowała genialne aparaty na film, jak Pentax 645N II czy Pentax 67. Trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść.
Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii