Czy Twoje zdjęcia są wyjątkowe? Przekonaj się, używając wyszukiwarki GazoPa

Czy Twoje zdjęcia są wyjątkowe? Przekonaj się, używając wyszukiwarki GazoPa25.01.2011 10:39
Fot. Jacek Siwko
Fot. Jacek Siwko
Jacek Siwko

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy Twoje zdjęcia są rzeczywiście jedyne w swoim rodzaju? Dziś dysponujemy narzędziem, które pozwoli to ocenić. Sprawdź, czym jest GazoPa i co łączy zwykłe zdjęcie osła z Cypru ze słynną fotografią Kevina Cartera?

Narzędzie o dość dziwnie brzmiącej w naszym języku nazwie jest wyszukiwarką „podobnych“ obrazów. Cudzysłów nie jest w tym przypadku przypadkowy, ponieważ jak można się przekonać już podczas pierwszych prób - przed twórcami GazoPa jeszcze długa droga do perfekcji.

Dziwne pary

Postanowiłem przeprowadzić mały eksperyment, aby ocenić GazoPa. Czy ktoś może kojarzy słynne zdjęcie Kevina Cartera przestawiające sudańską dziewczynkę, koło której czai się sęp? Co takiego łączy je z fotografią ilustrującą powyższy artykuł? Według GazoPa są do siebie podobne. Oto dowód.

GazoPa
GazoPa

Przy głębszym zastanowieniu faktycznie pasują do siebie kolorystycznie, jednak biorąc pod uwagę temat, znajdują się na dwóch przeciwległych biegunach.

Opcje wyszukiwania

Próbując znaleźć podobne obrazy, mamy do wyboru kilka opcji wyszukiwania. Standard, którego użyłem, to kombinacja kolorystyki z kompozycją - tu wyszukiwanie zależy w dużej mierze od przypadku, jak twierdzą twórcy GazoPa.

Wybierając polecenie Layout, kieruje się uwagę wyszukiwarki głównie na kompozycję zdjęcia. Możliwe jest również wyszukiwanie z użyciem słów kluczy, jednak polecam wypróbować narzędzie i przekonać się, „do czego“ podobne są zrobione przez Was zdjęcia.

Moja przygoda z GazoPą była nieco traumatyczna, ponieważ wyszukiwarka skojarzyła sfotografowanego przeze mnie dzikiego osła zamieszkującego północ Cypru ze zdjęciem umierającej dziewczynki. Moim zdaniem to zbyt duża rozpiętość, ale z drugiej strony dobrze, że powstało coś takiego jak GazoPa. Pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłości będzie można znajdować zdjęcia rzeczywiście do siebie podobne.

Źródło: GazoPa

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)