Czy zobaczymy globalną migawkę i Quad-Pixel AF w nowych aparatach Canona?

Czy zobaczymy globalną migawkę i Quad-Pixel AF w nowych aparatach Canona?
Marcin Watemborski

16.10.2020 07:05, aktual.: 16.10.2020 09:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Takie informacje o rozwoju lubimy. Canon Rumors donosi o pracach nad globalną migawką w aparatach pełnoklatkowych oraz nowym, szybszym układem autofokusa – Quad-Pixel AF. Jeśli to wszystko wejdzie w życie, Canon może pozamiatać na rynku!

Od jakiegoś czasu w internecie huczy od plotek na temat aparatu Canon EOS R1, który ma być bezlusterkowym odpowiednikiem serii Canon EOS-1D. Oprócz tego pojawiły się doniesienia na temat globalnej migawki i nowego układu AF.

Globalna migawka wyeliminowałaby problem efektu rolling shutter. Tradycyjny odczyt pikseli z matrycy działa liniami – po kolei, przez co szybko poruszające się obiekty mogą być przesunięte. Globalna migawka odczytuje dane ze wszystkich fotodiod od razu, więc przesunięcie by nie wystąpiło. Dzięki takiemu rozwiązaniu powstałaby cicha i szybka migawka, co na pewno przypadłoby do gustu wielu fotografom i filmowcom. Póki co, ta technologia nie została zachowana w żadnym pełnoklatkowym bezlusterkowcu – nawet reporterskim Sony A9 II.

Druga sprawa dotyczy nowego układu autofokusa Quad-Pixel AF. W porównaniu do obecnego Dual-Pixel AF, ten byłby znacznie szybszy i celniejszy. Canon już złożył patent, więc możemy być pewni, że prace trwają. Quad-Pixel AF miałby umożliwić lepsze śledzenie obiektów w pionie oraz poziomie, gdzie dotychczasowy Dual-Pixel AF ma problem w przypadku pionów.

Układ Quad-Pixel AF.
Układ Quad-Pixel AF.

Połączenie wspomnianych wyżej technologii może skutkować stworzeniem jednego z najdoskonalszych sensorów pełnoklatkowych, jakie będą dostępne na rynku. Zdecydowanie sprawdziłby się on w fotografii sportowej i podczas kręcenia filmów aparatem. Jeśli zobaczymy to wszystko w Canonie EOS R1, nie będzie on miał konkurencji.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)