Darktable 2.6.0 wprowadza zaawansowane możliwości retuszu
Podczas Świąt Bożego Narodzenia wydana została nowa wersja Darktable – darmowego programu typu "cyfrowa ciemnia", dostępnego na zasadach Open Source. Lista nowości w darktable 2.6.0 jest imponująca, ale przede wszystkim warto zwrócić uwagę na nowe możliwości niedestruktywnego retuszu zdjęć.
27.12.2018 | aktual.: 26.07.2022 16:01
Retusz
Darktable 2.6.0 wprowadza zupełnie nowy moduł do retuszu. Możemy w nim skorzystać z narzędzi do usuwania niedoskonałości z "inteligentnym klonowaniem", które odbywa się z użyciem algorytmów zapożyczonych z GIMP-a i dopasowuje piksele źródłowe do kontekstu docelowego.
Interfejs nowego modułu pozwala zaznaczyć dowolny kształt: kółko, elipsę, ścieżkę rysowaną odręcznie lub wybrany z biblioteki pędzel. Ten kształt można przenieść na część obrazu, którą chcemy ukryć. Piksele zostaną sklonowane po przeciągnięciu w odpowiednie miejsce, a szczegóły można dopracować później, korzystając z ustawień. Klasyczne klonowanie także jest dostępne i działa bez zmian.
Zdjęcie można też poddać analizie falkowej i filtrować zakresy częstotliwości, co z kolei pozwala wyrównać barwy, ale zachować teksturę. W tej sytuacji warto skorzystać z innego sposobu maskowania niedoskonałości – wypełnienia jednym kolorem i rozmycia.
Filmic – trochę inny HDR
Filmic to zupełnie nowy moduł w programie, inspirowany zachowaniem analogowych klisz na obszarach niedoświetlonych i prześwietlonych. Moduł pozwala kontrolować praktycznie wszystkie parametry barw zdjęcia i z powodzeniem zastąpi krzywe (autorzy programu nie zalecają stosowania Filmic razem z krzywymi). Najlepsze efekty uzyskamy na zdjęciach o szerokiej rozpiętości tonalnej, Filmic działa jednak inaczej niż połączenie manipulacji kontrastem lokalnym i kompresowaniem tonów, które spotkamy w klasycznym procesie tworzenia zdjęć HDR. Teoretycznie Filmic pozwala uzyskać bardziej naturalne efekty.
Uniwersalny balans barw
Moduł sterujący balansem barw został zaprojektowany od nowa i teraz zachowuje się podobnie do "poziomów", ale z możliwością brania pod uwagę kolorów. Moduł ten może teraz zastąpić poziomy, a poza tym świetnie sprawdzi się do zmiany barw osobno na obszarach jasnych i ciemnych. Dzięki zastosowaniu próbnika kolorów, większość operacji można wykonać kilkoma kliknięciami.
Moduł może pracować w trybie ProPhotoRGB, RGBL i HSL.
Pozostałe zmiany
Darktable pozwala także łatwo pracować z dodatkowymi kopiami zdjęć. Oryginalny plik RAW nie zostanie powielony, ale Darktable stworzy dla niego kilka wersji ustawień. W wersji 2.6.0 można korzystać z tego mechanizmu z poziomu ciemni i łatwo porównywać efekty różnych sposobów wywoływania. W ustawieniach widoku możemy szybko skorzystać z nowych powiększeń 50, 400, 800 i 1600 proc. Zmieniło się zachowanie próbnika kolorów – teraz jest wyłączany po wyjściu z korzystającego z niego modułu. Przy okazji warto dodać, że interfejs krzywych pozwala korzystać ze skali logarytmicznej na osiach.
Poprawione zostały narzędzia importu bibliotek zdjęć z Adobe Lightroom, pojawiła się też możliwość importu z Capture One Pro. Ponadto kolekcje można wygodnie filtrować, wybierając na przykład czas naświetlania zdjęcia lub proporcje obrazu.
Bardzo ciekawą nowością jest też możliwość tworzenia masek na podstawie zawartości (proces przypomina automatyczne maskowanie w Lightroomie). Podczas rozmywania maski brane są pod uwagę piksele pod nią – im większa różnica między nimi, tym słabiej rozmyta zostanie maska. Dzięki temu można szybko nakładać efekty lokalnie.
darktable 2.6.0 dostępny jest dla Linuxa, macOS-a, a od niedawna także dla Windowsa. Przed pierwszym uruchomieniem darktable 2.6.0 po instalacji warto zrobić kopię zapasową bazy zdjęć (~/.config/darktable/directory) – powrót do starszej wersji bez tego nie będzie możliwy.
[h4][url=https://slack-redir.net/link?url=https%3A%2F%2Fwww.research.net%2Fr%2FKT98DX9] Interesujesz się technologiami? Opowiedz nam o tym?[/url][/h4]