Darktable - darmowa alternatywa dla Lightrooma, teraz dostępna także na Windowsa

Darktable - darmowa alternatywa dla Lightrooma, teraz dostępna także na Windowsa
Marcin Falana

29.12.2017 09:15, aktual.: 26.07.2022 18:11

Po latach fotografowie korzystający z komputerów z systemem Windows mają dostęp do programu Darktable, którym można obrabiać zdjęcie w formacie RAW.

Darktable pojawił się w 2009 roku i był używany przez fotografów, którzy pracują na Macach i Linuxie. Aplikacja pozwala na obróbkę RAW-ów, szczególnie w dużych paczkach. Pomimo, że wielu użytkowników domagało się wersji na Windowsa, nie miał jej kto wspierać. Ostatnio deweloper Peter Budai postanowił coś z tym zrobić. Po 8 latach wreszcie mamy wersję 2.4.0 na Windowsa.

Getting Started with Darktable | Darktable Tutorial #01

Wersja na Windowsa nadal nie wspiera niektórych funkcji jak np. drukowanie czy wymaga specjalnych driverów do obsługi tetheringu. Jednak ogólnie aplikacja działa i jak zapewniają deweloperzy jest w pełni użyteczna.

Obraz

Poza obsługą Windowsa wersja 2.4.0 wprowadza dużo zmian i nowych funkcji, naprawiono też wiele błędów i wprowadzono nowe aparaty. Wśród nowości warto wspomnieć o funkcji pozwalającej na usuwanie mgły, ulepszonych zmianach kontrastu, poprawionej pracy na maskach i lepszemu wsparciu HDR-ów. Wersję do ściągnięcia oraz więcej informacji znajdziecie na github.com/darktable-org.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)