DaVinci Resolve 17 ma ponad 300 nowych opcji i poprawek! Wciąż jest za darmo

DaVinci Resolve 17 ma ponad 300 nowych opcji i poprawek! Wciąż jest za darmo

DaVinci Resolve 17 ma ponad 300 nowych opcji i poprawek! Wciąż jest za darmo
Marcin Watemborski
10.11.2020 08:41, aktualizacja: 10.11.2020 09:41

Firma Blackmagic znana jest na rynku nie tylko dzięki swoim kamerom, ale również oprogramowaniu do edycji i montażu wideo DaVinci Resolve. Najnowsza wersja edytora jest praktycznie kompletnym narzędziem do pracy, a na dodatek może ją mieć każdy, kto tylko chce, bo jest darmowa!

DaVinci Resolve 17, podobnie jak poprzednie wersje, pozwoli na edycję obrazu oraz audio, jak również intuicyjny montaż. Jedną z pierwszych nowych opcji jest narzędzie do zarządzania kolorami HDR, odświeżony sposób koloryzacji, maski oparte na algorytmach sztucznej inteligencji oraz kompletnie nowy silnik Fairlight do obróbki dźwięku.

W 17 wersji oprogramowania znajdziemy ponad 100 nowych narzędzi oraz 200 poprawek do już istniejących. Podstawowa wersja programu wciąć jest bezpłatna, więc każdy będzie mógł się nią pobawić i sprawdzić, czy spełnia jego oczekiwania.

Introducing DaVinci Resolve 17

Nowe opcje koloryzacji

Koloryzacja HDR jest dostępna w zakładce edycji kolorów. Użytkownik może stworzy nowe koła barw, które będą działały na określonej przez niego rozpiętości tonalnej. Będzie można wprowadzać korekty dotyczące nie tylko koloru, ale również ekspozycji dla danej przestrzeni.

Obraz

Dodatkowo wśród narzędzi zarządzania barwami pojawiła się opcja zmiany ustawień zależnie od siebie, czyli przykładowo będzie można utworzyć zależność nasycenia koloru od jego odcienia. Co ciekawe, praca nad obrazem może odbywać się w trybie wyświetlania szerokogamutowego, który według Blackmagic pokazuje więcej danych niż może uchwycić kamera, by użytkownicy nie utracili żadnych informacji.

Znaczne zmiany w Fairlight i obróbce dźwięku

Silnik zarządzający zakładką Fairlight do obróbki dźwięku jest kompletnie nowy. Według producenta jest to najszybsze narzędzie do edycji audio na świecie, jak również dające najlepsze efekty. Fairlight Audio Core zapewnia małe opóźnienie w przesyłaniu sygnału dzięki inteligentnemu zarządzaniu pracą rdzeni procesora w komputerze. Jednocześnie można pracować na 2000 ścieżek z możliwością odsłuchu efektów, korekcji w czasie rzeczywistym oraz opcją dynamicznego przetwarzania.

Obraz

DaVinci Resolve 17 jest wyposażone również w opcję próbkowania wysokiej jakości, ADR, Foley oraz zestaw ulepszonych efektów. Miksowanie dźwięku może odbywać się w stereo, trybie 5.1 lub 7.1, jak również 3D. Nad projektem może jednocześnie pracować kilka osób, a jeśli chcą one zwiększyć wydajność obróbki dźwięku, mogą to zrobić za pośrednictwem opcjonalnego urządzenia Fairlight Audio Accelerator Card.

Dźwięk przechodzi też przez zaawansowaną analizę, która zaznacza kolejne słowa, takty lub efekty dźwiękowe na osi czasu w formie pionowych linii. Użytkownik może przeskakiwać między nimi za pomocą strzałek, co na pewno ułatwi montaż. Widok fali może być od teraz powiększony, by móc dokonać dokładniejszych cięć.

Dodatkowe ważne opcje

DaVinci Resolve 17 zostało wyposażone w silnik sieci neuronowej, który odpowiada m.in. za tworzenie automatycznych masek po wykryciu w kadrze całej postaci, by użytkownik mógł bez problemu edytować jej poszczególne elementy jak twarz czy ręce. Sztuczna inteligencja odpowiada również za śledzenie zaznaczonego obiektu, jak też szybkie kadrowanie w kwadracie na potrzeby Instagrama lub w pionie. Algorytm wykryje twarz w kadrze i ustawi ją tak, by była dobrze widoczna.

Obraz

Wśród innych opcji ułatwiających obsługę programu pojawiły się: nowy widok efektów, przejść oraz tytułów, opisy ikon czy podgląd efektów na żywo po najechaniu na nie kursorem. Opcja wspólnej pracy wielu użytkowników nad jednym projektem jest dostępna w bezpłatnej wersji programu.

Dostępność programu oraz akcesoria

DaVinci Resolve 17 jest dostępne jako wersja beta, którą można ściągnąć ze strony producenta. Podstawa jest bezpłatna, natomiast edycja DaVinci Resolve 17 Studio będzie kosztowała 299 dolarów (ok. 1130 złotych).

Balckmagic zapowiedziało również urządzenie DaVinci Rasolve Speed Editor, które jest klawiaturą z dedykowanymi przyciskami i pokrętłem. Ma ono przyspieszyć pracę w programie, a jego koszt to 295 dolarów (ok. 1115 złotych). Przez ograniczony czas wszyscy użytkownicy, którzy kupią DaVinci Resolve 17 Studio otrzymają konsolę za darmo.

Obraz

Fairlight Desktop Console, czyli rozbudowany mikser do edycji dźwięku będzie kosztował 3495 dolarów (ok. 13200 złotych), natomiast Fairlight HDMI Monitor Interface do monitorowania programu to koszt 259 dolarów (ok. 980 złotych).

Więcej informacji znajdziecie na stronie Blackmagic.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)