Dawid Hemke to polski Joker. Zobacz, jak genialnie odtworzył tę postać

Dawid Hemke to polski Joker. Zobacz, jak genialnie odtworzył tę postać

Dawid Hemke to polski Joker. Zobacz, jak genialnie odtworzył tę postać
Źródło zdjęć: © © Dawid Galiński i Dawid Hemke
Marcin Watemborski
16.01.2020 08:38, aktualizacja: 16.01.2020 09:38

Joker to ulubiony bohater komiksowy wielu ludzi. Po premierze filmu o tym samym tytule z Jaoquinem Phoenixem w roli głównej, fani uniwersum wpadli w zachwyt. Jak to mówi polskie porzekadło: ”Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Czas nadrobić zaległości i zobaczyć, jak w roli głównego przeciwnika Batmana sprawdził się znany polski artysta – Dawid Hemke.

Dawid Hemke – artysta o wielu twarzach

Dawid Hemke jest polskim modelem, aktorem i szeroko rozumianym artysta. Jeśli przeglądaliście portfolio znanych polskich fotografów – na 90 proc. widzieliście tam twarz Dawida. Ten facet pracuje z najlepszymi i daje 110 proc. siebie przy każdej sesji.

Oprócz pozowania do zdjęć takim sławom jak Andrzej Dragan (sesja dla Converse), artysta sam też zajmuje się fotografią, realizując swój projekt ”Ofelion”, w którym wciela się w męską wersję Ofelii – znanego motywu czerpanego z ”Hamleta” Williama Szekspira. Ofelia była córką Poloniusza i siostrą Laerea. Nad życie kochał ją Hamlet. W dramacie Ofelia ginie tonąc w jeziorze, w domyśle popełniając samobójstwo. Dawid publikuje swoje prace z tego cyklu na Instagramie.

Polski Joker – konkurencja dla Phoenixa?

Dawid Hemke z pomocą fotografa Dawida Galińskiego zrealizował jedno ze swoich największych marzeń – wcielił się w rolę Jokera w różnych wydaniach. Dawid wspomina, że to jego ukochana postać komiksowa i ogromna inspiracja. Na zdjęciach zobaczycie różne wersje, inspirowane filmami.

Conrad Veidt "Człowiek który się śmieje" - motyw odsłaniania uśmiechu
Conrad Veidt "Człowiek który się śmieje" - motyw odsłaniania uśmiechu© © Dawid Galiński i Dawid Hemke

Motywy i inspiracje

Marcin Watemborski: Skąd pomysł na „Jokera”? Większość ludzi kojarzy cię z różnymi charakterystycznymi rolami i twoim długoterminowym projektem ”Ofelion”.

Dawid Hemke: ”Joker” to nie jest nowy ”Ofelion”. Ten jest projektem długoterminowym, a ”Joker” to jednorazowy strzał. Poza fotografią kocham komiksy, a postać Jokera jest moim ulubionym bohaterem. Lubię ikonę trickstera, którą reprezentuje.

Co do ”Ofeliona” jeszcze – od nowego roku wróciłem do korzeni, czyli robię Polaroidem codziennie jednego topielca. Mam nadzieję, że dam radę do końca roku, jak za pierwszym razem.

Obraz
© © Dawid Galiński i Dawid Hemke

Trudno było wczuć się w Jokera? Joaquin Phoenix wysoko postawił poprzeczkę.

Jak wiesz mocno ograniczyłem się w fotografii, co nie znaczy, że nic nie robię. Joker jest takim projektem, w który zaangażowałem się maksymalnie. Schudłem do sesji, ściąłem w trakcie zdjęć włosy, kilka miesięcy kminiłem wszystkie smaczki i zainwestowałem dużo hajsu, a niby to sesja TFP. [śmiech].

Obraz
© © Dawid Galiński i Dawid Hemke

Jesteś stworzony do tej roli! Co czułeś podczas realizacji?

Dzięki tak wielkiemu zaangażowaniu w ten projekt, czułem ogromny entuzjazm i dreszczyk emocji, jaki odczuwałem na początku swojej przygody z modelingiem. A co do roli Jokera - to nie cosplay, tylko gra aktorska - czułem się naprawdę naturalnie, bo to postać, która mnie inspiruje.

Obraz
© © Dawid Galiński i Dawid Hemke

Jak wyglądała sama sesja? Byłeś tylko aktorem, czy dbałeś też o stylizacje?

Całość można porównać do produkcji filmowej. Podzieliliśmy się z Dawidem rolami. Ja jestem scenarzystą – odpowiadam za kostiumy i scenografię, a Dawid poprawiał detale na planie. Inicjatywa wyszła ode mnie, Dawid jest głównie operatorem i osobą odpowiedzialną za efekty specjalne, postprodukcję i logistykę, czyli załatwienie miejscówy w teatrze. Reżyserka była wspólna.

To była sesja, w której fotograf i model naprawdę się wzajemnie uzupełniali i inspirowali.

 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
[1/6]

Oprócz zdjęć, które widzicie, jako główne – pojawiło się wiele innych świetnych kadrów, które nie zostały wybrane przez duet artystyczny, jako część historii, a szkoda. Szczerze mówiąc zdjęcie, które widzicie na samej górze artykułu jest chyba moim ulubionym z całej serii.

 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
[1/7]

Dawida Hemke możecie obserwować na jego blogu, natomiast Dawida Galińskiego bez problemu znajdziecie na Instagramie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)