Dekielek, który uchroni obiektyw przed zagrzybieniem

Dekielek, który uchroni obiektyw przed zagrzybieniem
Justyna Kocur-Czarny

30.12.2019 14:00, aktual.: 26.07.2022 15:04

Japońska firma UN wpadła na pomysł wyprodukowania nietypowej ochrony dla obiektywów.

Każdy fotograf, który dba o swoje obiektywy, używa dekielków i przechowuje sprzęt w odpowiednich warunkach. Wysokie temperatury oraz wilgotność nie służą obiektywom. W przypadku gdy w obiektywie zalęgnie się grzyb, może być konieczne rozebranie go na części, a nawet wymiana poszczególnych elementów. Kwas, który wytwarzają grzyby, może ponadto uszkodzić szkło.

Japończycy mają pomysł na rozwiązanie tego problemu i stworzyli dekielki, które mają na celu uchronić obiektyw. Posiadają one wbudowany termometr oraz miernik wilgotności. Dzięki temu mają pomóc uchronić obiektywy przed nadmiernym przegrzaniem oraz zawilgoceniem.

UNX-8595 waży 34,5 grama i jest mniej więcej dwa razy grubszy niż standardowy dekielek. Póki co wyprodukowano osłony do obiektywów Mikro Cztery Trzecie. Miernik i termometr działają bez baterii.

Alternatywą dla tego rozwiązania jest przechowywanie obiektywów bez nieprzepuszczających pokrowców, w miejscach przewiewnych i dobrze oświetlonych. Jeśli jednak obawiacie się o sprzęt i nie macie pewności czy miejsce, w którym go przechowujecie jest do tego odpowiednie, taka inwestycja może się wam opłacić. Osłona to koszt około 18 dolarów (ok. 70 złotych), a serwis lub wymiana obiektywu może pochłonąć setki, a nawet tysiące złotych.

W tej chwili zamówienie dostępne jest tylko bezpośrednio ze strony producenta.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)