DJI Mavic Air 2: Czy zasługuje na zachwyt? [TEST]

DJI Mavic Air 2 to dron który narobił naprawdę sporo szumu i wzbudził ogromny zachwyt. Wszystkie możliwości upchane w tak kompaktowego drona to coś czego jeszcze nie było.

DJI Mavic Air 2: Czy zasługuje na zachwyt? [TEST]
Jacek Sopotnicki

10.06.2020 | aktual.: 26.07.2022 14:52

Mavic Air 2 to świetnie wykonana solidna konstrukcja, o ujednoliconym wyglądzie i konstrukcji z pozostałymi dronami w stajni DJI. Wyciągasz tego drona z pudełka i natychmiast wiesz, że masz do czynienia z czymś jakościowym. Rozmiarowo rzecz jasna dron plasuje się pomiędzy modelami Mavic Mini a Mavic Pro 2, ale bliżej mu do tego drugiego modelu.

Nowy projekt kontrolera również wzbudził sporo emocji i nie bez przyczyny, ponieważ telefon montujemy na górze, a nie jak dotychczas na dole w specjalnych uchwytach. Jedni uważają, że to rewelacja inni wolą poprzedni design. Ja zaliczam się do tej pierwszej grupy z prostej przyczyny. Dotychczas, żeby wsunąć telefon jakiegokolwiek rozmiaru - od dużego do małego, potrzeba było zdjąć oprawkę, wysunąć oba uchwyty i dopiero byliśmy gotowi do lotu. Dodatkowo uchwyt zasłaniał centralny przycisk w iPhonie czy w jakimkolwiek telefonie z Androidem, więc była to czynność uciążliwa.

Teraz można wsunąć jakikolwiek telefon, duży i mały bez żadnego problemu bez konieczności zdejmowania oprawki. Dla mnie rewelacja i duże ułatwienie. Kontroler jest obecnie sporo większy niż poprzednik, co może być wadą, ale jest też sporą zaletą. Ci z was, którzy latają dronem, wiedzą doskonale że jest to współpraca 3 baterii - kontrolera, telefonu i drona. Zapewne znacie też uczucie, gdy wszystkie baterie, jedna pod drugiej zaczynają wysyłać komunikaty o niskim poziomie naładowania. Latamy sobie w błogostanie, a tu nagle wszystko zaczyna migać i wrzeszczeć: "Naładuj mnie! Naładuj mnie!". Stresujące to i zupełnie niepotrzebne. Nowy pilot przychodzi nam z pomocą. Nie tylko jego wewnętrzna bateria wystarczy, żeby wylatać 8-9 baterii drona, ale też może być użyta, jako swoisty power-bank i naładować telefon. Nie ma co narzekać na wielkość, bo jest ona uzasadniona i rozwiązuje mnóstwo problemów. Dodatkowo rozmieszczenie przycisków jest rewelacyjne - układ jest bardzo prosty do opanowania i guzik do przełączania się pomiędzy trybem foto/ wideo jest na piątkę.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Sytem komunikacji z ruchem lotniczym - Airsense - nie jest dostępny w europejskiej edycji Mavica Air 2. Próbowałem dojść do tego, dlaczego tak jest i znalazłem sporo alternatywnych wyjaśnień tej sytuacji, więc nie będę się wymądrzał - po prostu go nie ma. Dla mnie to mało istotny szczegół, gdyż bezpieczeństwo traktuję bardzo poważnie i po prostu nie latam blisko lotnisk, ale warto to wiedzieć.

W związku z tym zasięg drona w Europie jest mniejszy niż reklamowany na oficjalnej stronie DJI. Stwierdziwszy powyższe, jest to raczej mały problem ponieważ wciąż jeśli chodzi o to, jak daleko można latać tym sprzętem, powiem krótko - wystarczająco daleko.

Podczas wykonywania testu baterii i zasięgu udało mi się sfotografować cały półwysep Cabo de são Vicente i trudno mi sobie wyobrazić, żebym kiedykolwiek potrzebował polecieć dalej. W wietrzną pogodę do tematu podszedłem chyba nieco nadgorliwie i zaliczyłem sporą przygodę o której opowiadam w poniższym wideo, z którego dowiecie się również, jak odnaleźć drona.

I LOST MAVIC AIR 2! (How to locate a DRONE)

Bateria od 100% do 1% wytrzymała 25 minut a zasięg drona wyniósł 4 km. Więcej o tym temacie będę mówił w wideo-recenzji poniżej. Dodam jeszcze, że czujniki bezpieczeństwa spisują się świetnie w praktycznie każdej sytuacji, choć należy zachować ostrożność, ponieważ brak bocznych czujników może się okazać zgubny dla początkujących operatorów.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/3]

Przejdźmy teraz do najważniejszej części czyli do jakości obrazu, która jest na bardzo dobrym poziomie, ale powiem już na wstępie pozostawiła u mnie lekki niedosyt. DJI Mavic Air 2 funkcjonalnie przewyższa swojego poprzednika pod każdym możliwym względem. Większy sensor, 4K w 60 kl./s i coś, co jest w tym dronie naprawdę użyteczne, czyli tryb HDR w 4k i 30 klatkach na sekundę to po prostu rewelacja i kropka. Dostępność takich funkcji w kompaktowym urządzeniu to czysta przyjemność. W poniższej wideo-recenzji opowiadam o wszystkich szczegółach związanych z jakością obrazu, czyli, jak aparat radzi sobie w słabych warunkach oświetleniowych, przy podwyższonej wartości ISO, jak sprawdzają się w rzeczywistości (przereklamowane) zdjęcia 48 megapikseli, jak wygląd płaski profil, przed i po korekcji kolorów oraz jak przedstawia się jakość filmów w zwolnionym tempie. Testuję też fajne funkcje takie jak 'Quick Shots' oraz tryb zdjęć panoramicznych z którymi jest mnóstwo fajnej zabawy.

This is DJI Mavic Air 2 Complete Review!

Podsumowując najważniejsze rezultaty testu jakości obrazu chcę wspomnieć o kilku sprawach. Pierwsza to test zaszumienia przy całym spektrum czułości ISO dostępnej w aparacie. Nie jest to jakiś wielki postęp, ale zdecydowanie do wartości ISO 400 obraz jest niezły a do wartości ISO 800 całkiem użyteczny, powyżej mały sensor zaczyna pokazywać swoje słabości. To moim zdaniem niezły wynik, biorąc pod uwagę rozmiar sensora i rewelacyjną stabilność drona dzięki której można komfortowo wydłużyć czas naświetlania i trzymać się zakresu 100-400 ISO bez żadnego problemu.

Płaski profil nadal zmaga się z "bolączką DJI", czyli przy zapisie wideo w 8 bitach i korekcji kolorów, na niebie pojawia się banding, czyli takie wyraźne linie przejścia między ciemniejszymi, a jaśniejszymi kolorami szczególnie widoczne na bezchmurnym niebie, które bardzo lubię w Portugalii. Tryb zdjęć w rozdzielczości 48 megapikseli, który zawdzięczamy sensorowi Quad Bayer to taki bajer, który fajnie mieć, ale jest to parametr głównie marketingowy i szczególnie przy słabszym świetle podnosi poziom szumu oraz w każdych warunkach obniża nieco dynamikę tonalną. Dla większości użytkowników jednak jakość obrazu stoi na zadawalającym poziomie i pewnie będziemy oczekiwać więcej od większego brata, czyli Mavica Pro 3.

Czy ten dron posiada jakieś zdecydowane wady o których każdy zainteresowany powinien wiedzieć? Nie, ale warto wiedzieć o kilku rozbieżnościach między tym, co ładnie przedstawiają dane marketingowe, a tym co dostajemy w rzeczywistości, albo czego po prostu nie wzięliśmy pod uwagę bo było podkolorowane. Poniższy wideo-poradnik zawiera listę takich aspektów o których naprawdę warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o zakupie:

DJI MAVIC AIR 2 - Before you buy!

Podsumowując Mavic Air 2 to naprawdę wyśmienity dron, naszpikowanymi funkcjami zarówno bardzo użytecznymi, takimi jak tryb HDR, czy 4K w 60 kl./s oraz funkcjami, które są po prostu fajne i mogą zapewnić sporo dobrej zabawy, jak Quick-Shots czy tryb zdjęć panoramicznych.

Dla tych, którzy chcą mieć kompaktowe urządzenie które może więcej niż praktycznie każdy dron w podobnej kategorii wagowej i wielkościowej to na chwilę obecną idealny wybór. Dla tych, którzy stawiają po pierwsze na jakość obrazu, DJI Mavic Pro 2 nadal może się okazać lepszym wyborem, szczególnie biorąc pod uwagę 1-calowy sensor i 10-bitowy zapis wideo.

Jeśli interesujesz się wystrojem wnętrz, prosimy - wypełnij tę ankietę. Dzięki za pomoc!
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)