DJI RS 2 oraz DJI RSC 2 – nowe gimbale z 3-osiową stabilizacją i innymi bajerami

DJI RS 2 oraz DJI RSC 2 – nowe gimbale z 3‑osiową stabilizacją i innymi bajerami

DJI RS 2 oraz DJI RSC 2 – nowe gimbale z 3-osiową stabilizacją i innymi bajerami
Marcin Watemborski
15.10.2020 13:21, aktualizacja: 15.10.2020 15:21

Firma DJI zaprezentowała nowe gimbale dla filmowców każdego typu. Nowe nazwy to nie wszystko. Wraz z nimi idą w parze liczne usprawnienia, które przypadną do gustu użytkownikom nowych serii.

DJI RS 2, czyli Ronin-S na nowo

DJI RS 2 to znacznie ulepszony gimbal DJI Ronin-S. Urządzenie jest kierowane do posiadaczy cięższych aparatów pokroju lustrzanek cyfrowych oraz mniejszych kamer filmowych. Mimo swojego przeznaczenia, waga gimbala została odchudzona dzięki zastosowaniu włókna węglowego – waży niespełna 1,3 kilograma. Maksymalne obciążenie to 4,5 kg.

Na jednej baterii DJI RS 2 może pracować nawet do 12 godzin. Pojawiła się funkcja szybkiego ładowania przez podłączenie do rączki gimbala. Wystarczy 15 minut, by urządzenie mogło pracować przez dodatkowe 2 godziny.

DJI - Introducing DJI RS 2

Poprawiona została stabilizacja Titan Stabilization Algorithm, dzięki której użytkownik nie będzie musiał aż tak bardzo koncentrować się na ręcznym unieruchomieniu gimbala. Nowy tryb pracy o nazwie Super Smooth ma zapewnić więcej stabilności przy wykorzystaniu obiektywów o ogniskowej do 100 mm.

DJI RS 2 został wyposażony w blokadę osi, która ułatwi transport oraz kontrolowanie gimbala, natomiast płytka mocowania statywowego jest kompatybilna ze stopkami w standardach Arca-Swiss oraz Manfrotto. Pokrętło do ustawiania środka ciężkości ułatwi operowanie aparatem. Na 1,4-calowym dotykowym i kolorowym wyświetlaczu pojawią się informacje o parametrach kamery, ustawieniach gimbala lub podgląd na żywo z tego, co widzi kamera. Do ekranu można przypisać też skróty do takich funkcji, jak Active Track oraz różnych trybów inteligentnych.

Na przodzie DJI RS 2 znalazło się pokrętło, które ułatwi precyzyjne ustawianie ostrości. Dodatkowo wspiera ono DJI Focus Wheel, by zapewnić możliwość podwójnej kontroli ostrzenia oraz transfokacji.

Nowy gimbal obsługuje aż 11 języków. Nie zabrakło też mocowania do kranów czy uchwytów samochodowych i szyn. W razie konieczności, użytkownik może przyczepić do gimbala dodatkowe uchwyty lub pilot zdalnego sterowania.

DJI RSC 2 – gimbal do mniejszych aparatów

DJI RSC 2, czyli wersja kompaktowa, jest gimbalem do bezlusterkowców czy nawet aparatów kompaktowych. Po złożeniu mieści się do niewielkiej torby, co znacznie usprawni przenoszenie sprzętu.

Maksymalne obciążenie wynosi około 3 kg, co może odpowiadać nawet profesjonalnemu bezlusterkowcowi ze średnim obiektywem zmiennoogniskowym pokroju 24-70 mm f/2.8. Sam DJI RSC 2 waży ok. 1,2 kg, ale nie znajdziemy tu konstrukcji z włókna węglowego. Mimo to jest on lżejszy od Ronina-S o ok. 35 proc.

DJI - Introducing DJI RSC 2

Ciekawą opcją jest możliwość obrócenia rączki tak, by aparat znajdował się na dole gimbala, co usprawni kręcenie kadrów z żabiej perspektywy. Podobnie jak starszy brat, DJI RSC 2 również ma poprawioną stabilizację Titan Stabilization Algorithm, może na jednym ładowaniu przepracować 12 godzin i wspiera szybkie ładowanie przez rączkę. Nie zabrakło tez blokady osi oraz stopki. Do wyświetlania różnych opcji posłuży 1-calowy wyświetlacz OLED.

Nowe tryby kreatywne w gimbalach DJI RS 2 oraz DJI RSC 2

Oprócz nowej budowy, nie zabrakło nowych funkcji. Oto one:

  • Time Tunnel – służy do obrotu kamery o 360 stopni podczas nagrywania hyperlapse’a
  • Flashlight – gimbal wysunie kamerę do przodu tak, by można go było złapać jak latarkęOne-Tap Portrait Mode – gimbal natychmiastowo ustawia aparat w pioniePanorama – po ustawieniu rozmiaru matrycy i ogniskowej wystarczy wcisnąć start lub stop, by rozpocząć stabilne panoramowanie nawet do wielkości 1 gigapikselaRoll 360 – gimbal ustawi się w tryb Flashlight i będzie obracał kamerą o 360 stopni (jak w kadrach z \Incepcji)
  • Timelapse – jest to typowy tryb nagrywania filmu poklatkowego, który został po prostu ulepszony

[h2DJI RS 2 i DJI RSC 2 - ceny i dostępność

DJI RS 2 kosztuje 849 dolarów (ok. 3250 zł), a DJI RSC 2 499 dolarów (ok. 1900 zł). Oba są dostępne w sprzedaży na stronie sklepu DJI. Istnieje możliwość zakupu zestawu z mocowaniem do smartfona, napędem fokusowania, transmiterem obrazu, wzmacnianą walizką i innymi gadżetami.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)