DJI trafiło na czarną listę w USA z poważnych powodów. Nie chodzi tylko o bezpieczeństwo

DJI trafiło na czarną listę w USA z poważnych powodów. Nie chodzi tylko o bezpieczeństwo
Marcin Watemborski

21.12.2020 11:53, aktual.: 21.12.2020 12:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rząd Stanów Zjednoczonych opublikował ekonomiczną czarną listę firm. Wśród nich pojawił się chiński gigant runku dronów, DJI. Powodów jest kilka i nie chodzi tylko o zbieranie danych i wysyłanie ich na zewnętrzne serwery.

Departament Handlu Stanów Zjednoczonych dodał aż 78 firm do swojej czarnej listy. Wśród nich pojawiło się DJI oraz Huawei. Oferta wszystkich producentów, którzy są wymienieni będzie znacznie okrojona w USA, a rodzime firmy nie będą mogły eksportować swoich podzespołów za granicę.

Wiele firm pochodzi z Chin, jak wspomniane DJI. Według raportu Reutersa, powodem dodania ich do zakazanego spisu są m.in. pogwałcenie praw człowieka na szeroką skalę, agresywne zbieranie danych o użytkowniku oraz podglądania użytkowników za pomocą rozwiązań technologicznych.

Bloomberg donosi, że drony DJI były wykorzystywane do szpiegowania Ujgurów w autonomicznym regionie w Chinach – Sinciang. Ci ludzie są w większości muzułmanami, co mogło budzić dodatkowe zainteresowanie chińskiego reżimu.

Nie jest to pierwszy ruch rządu USA wymierzony w chińskie firmy. Engadget raportowało, że na początku roku 2020 większość dronów należących do Departamentu Zasobów Wewnętrznych USA zostało uziemionych ze względu na podejrzenie szpiegostwa, a Departament Sprawiedliwości zakazał kupowania urządzeń pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)