Dla początkujących: jak dobrze trzymać aparat
Trzęsąca się, wyprostowana ręka trzymająca aparat z wychylony wizjerem ? to niestety częsty widok. Wielu początkujących fotografów nie zwraca uwagi na to, jak należy trzymać aparat i wiele na tym traci. Odpowiedni chwyt aparatu może usprawnić i przyśpieszyć pracę, ale przede wszystkim pozwoli zredukować wstrząsy.
To, jak należy trzymać aparat, zależy od jego wielkości. Inaczej trzyma się małą cyfrówkę z obiektywem, który wysuwa się na 3cm, a inaczej dużą lustrzankę z zoomem o długości 30cm. Jedno jest pewne ? zazwyczaj nie powinno się fotografować jedną ręką. Im więcej podpórek aparatu, tym lepiej. Co może posłużyć za statyw? Druga ręka. Zobaczmy, jakie są ogólne rady na temat prawidłowego trzymania aparatu.
Prawa ręka ? pełna kontrola nad aparatem
Chwyć aparat prawą ręką. Palec wskazujący powinien być wycelowany w rejonach spustu. Pozostałe 3 palce powinieneś ułożyć z przodu aparatu, po prawej stronie ? w odpowiednio umodelowanym do tego miejscu. Istotne jest również ułożenie prawego kciuka. Może on służyć do operowania głównym przyciskiem (kółkiem), jeśli chcesz np. wybrać pole autofokusa. W czasie fotografowania powinien przylegać do tyłu body. Takie ułożenie dłoni pozwoli mocno, pewnie chwycić aparat, a zarazem mieć większość przycisków i pokręteł sterujących dosłownie i w przenośni ?pod ręką?.
Producenci zwracają coraz większą uwagę na profilowanie aparatów. Większość współczesnych modeli jest dobrze wyprofilowanych i przyjemnie trzyma się je w ręce. Uważam jednak, że tańsze (czytaj mniejsze) lustrzanki niestety nie leżą tak dobrze w dłoni, jak droższe (czytaj większe) aparaty. Zobaczysz sporą różnicę porównując np. Nikona D80 i D300 czy Canona 450D i 50D. Osobiście nie cierpię małych lustrzanek i uważam, że komfort pracy można uzyskać dopiero po dołączeniu do nich gripa. Dopiero wtedy jest za co chwycić.
Lewa ręka ? dodatkowa stabilizacja aparatu
Lewa ręka powinna pełnić rolę pomocniczą, ale nie myśl, że jest mniej ważna, niż prawa dłoń. Dzięki umiejętnemu przytrzymaniu lewą ręką aparat może stać się o wiele bardziej stabilny.
Aparat oprzyj na dłoni, a palcami chwyć delikatnie obiektyw ? tak, aby mieć swobodną możliwość kręcenia pierścieniem ogniskowej czy ostrości. Lewa ręka to świetny statyw. Jeśli jest to możliwe to oprzyj ją na swoim ciele od ramion do łokcia. Pamiętaj też, żeby stanąć stabilnie. Najlepiej wysuń jedną nogę lekko do przodu, aby lepiej rozłożyć ciężar ciała. Takie ułożenie pozwoli wykorzystać stabilność całego ciała, a nie jedynie ręki.
Przykład ten odnosi się do lustrzanek, ale ma swoje zastosowanie również, jeśli dysponujemy zwykłą, małą cyfrówką. Układ rąk można wtedy trochę dostosować do rozmiarów i wagi aparatu, ale zasada jest podobna ? aparat należy trzymać dwoma rękoma.
Fotografuj przed wydechem
Co ma wspólnego oddychanie z nieporuszonymi zdjęciami? Wbrew pozorom bardzo wiele. Proces oddychania powoduje drgania naszego ciała, a co za tym idzie, również aparatu. A przecież właśnie poruszenie na zdjęciach chcemy wyeliminować. Wszyscy ?fotografowie z długą brodą? zawsze powtarzali mi, abym najpierw nabrał sporo powietrza do płuc (ale nie za dużo) i fotografował tuż przed wydechem. Mocno trzymam się tej rady, chociaż niektórzy twierdzą, że spust należy naciskać zaraz po całkowitym wydechu.
Wykorzystuj naturalne podpory
Zawsze warto rozejrzeć się za naturalną podporą, na której można oprzeć aparat. Czasem dzięki podporom niemal zupełnie wyeliminujemy poruszenie na zdjęciach. Taką funkcję mogą pełnić drzewa, płoty, murki czy słupy. Warto o tym pamiętać ? to naprawdę pomaga.
Trzymając aparat w ten sposób możesz poprawić jakość swoich zdjęć i sprawić, że w sytuacjach, kiedy wymagane są długie czasy naświetlania, zdjęcia wyjdą nieporuszone (lub mniej rozmyte). Będziesz gotowy w każdym momencie na wyciągnięcie aparatu i uchwycenie kadru nawet w trudnych warunkach.
Zaprezentowane metody spełniają swoją funkcję w większości przypadków, ale warto też poszukać własnych metod ? próbować i eksperymentować.