Dla początkujących: jak pozbyć się mgły ze zdjęcia

Dla początkujących: jak pozbyć się mgły ze zdjęcia
Maciej Kuś

14.10.2008 19:46, aktual.: 02.08.2022 10:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mgła jest bardzo dobrym czynnikime budującym tajemniczość zdjęcia - zdarza się jednak, że zależy nam bardziej na ostrym i wyraźnym zdjęciu, a nie na szaro-burych plackach i konturach budynków. Jeśli spotkaliście się z taką sytuacją, to mamy dla Was rozwiązanie!

Oczywiście, nie możemy zagwarantować, że zawsze otrzymacie podobne efekty jak my - to przede wszystkim zależy od zdjęcia i cudów nie ma- nie uda się "wydobyć" z fotografii czegoś, czego na niej nie ma... ale możemy obiecać, że dzięki tej technice jakość i ostrość Waszych zdjęć znacznie się poprawią.

Oczywiście wybrałem jak zwykle zdjęcie z Flick Creative Commons - tym razem trafiliśmy do Moskwy, na tamtejszy Uniwersytet, który tonie w zimowej mgle. Zdjęcie autorstwa Ardenberg idealnie nadaje się do naszych celów

Zaczynamy naszą pracę: kluczem do sukcesu jest magiczny filtr Photoshopa, który nazywa się "Unsharp Mask" (Sharpen -> Unsharp Mask).

Teraz czeka nas zabawa z trzema sukawakami: Amount (30%), Radius (50,0) i Threshold (0). Kluczowe jest, aby trzymać się mniej więcej tych wielkości.

Obraz

Pierwszy etap za nami - widocznie poprawił się kontrast i ostrość - zniknęła też "mdły" charakter zdjęcia.

Obraz

Drugi krok to krzywe (Curves), które znajdziemy w menu Image.

Obraz

Wygląda strasznie, prawda? Nie przejmujcie się - nas interesuje tylko ta linia w środku, która reprezentuje natężenie światła i cienia na naszym zdjęciu. Tutaj już jest wolna amerykanka - musicie sami eksperymentować, znaleźć satysfakcjonujący efekt.

Mi, po chwili zabawy wyszło coś takiego:

Obraz

Oczywiście, tak jak zwykle, polecam jeszcze poprawienie ostrości (Filter-> Sharpen)

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)