Dla początkujących: lampa błyskowa i tryb slow sync
O tym jak używać lampę błyskową można napisać całą książkę, bo informacji wartych opisania jest naprawdę dużo. Dlatego skupmy się dzisiaj na całkiem efektownym sposobie jej wykorzystania, do zrobienia zdjęcia techniką ?slow sync".
Jak działa lampa błyskowa? Jej praca jest powiązana z migawką aparatu, której działanie pięknie zobaczycie na animacji z Digital Photography School oraz na przykładzie filmu zrobionemu w bardzo, bardzo zwolnionym tempie jaki wykonała Marianne Oelund. Taką mechaniczną migawkę znajdziecie najczęściej w lustrzankach, choć nie tylko. Najprostsze kompakty mają migawkę typowo elektroniczną, która po prostu włącza i wyłącza matrycą na czas naświetlania.
Zdjęcia z lampą błyskową zrobioną techniką ?slow sync" polegają na takim wydłużeniu czasu naświetlania, aby prócz głównego obiektu na zdjęciu dobrze oświetlonego światłem lampy błyskowej, w pewnym stopniu doświetlone było także tło. W waszych aparatach taki tryb działania lampy błyskowej możne nazywać się bardzo różnie - ?slow sync", ?slow", ?rear". W aparatach kompaktowych możecie szukać także programów naświetlania o nazwach typu ?night mode", ?party mode" czy ?tryb nocny" - powinny mieć one wydłużony czas otwarcia migawki i włączoną lampę błyskową.
Jeśli wasz aparat daje możliwość wyboru sposobu synchronizacji błysku lampy, to zazwyczaj jest to tryb zwykły (?slow') oraz taki, który jest określany jako ?z synchronizacją na drugą kurtynę migawki" - czyli ?rear". Oba tryby różnią się momentem, w którym błyska lampa.
Standardowy tryb ma synchronizację na pierwszą kurtynę migawki, a lampa błyska od razu na początku pełnego otwarcia migawki. Tryb z synchronizacją na drugą kurtynę pozwala najpierw doświetlić tło zdjęcia światłem zastanym, a dopiero na koniec, tuż przed jej zamknięciem uruchamiana jest lampa błyskowa, która doświetli główny obiekt na zdjęciu. I właśnie ten drugi tryb z ?drugą kurtynką" daje możliwość uzyskania bardzo ciekawych efektów związanych z ruchem samego obiektu jak i ruchem aparatu podążającego za obiektem.
Nie pozostaje nic innego jak wypróbować robienie zdjęć na długim czasie i z synchronizacją na drugą kurtynę migawki. Wymaga to nieco wprawy, testów i szczęścia ale efekty mogą być bardzo ciekawe - co widać na Flickr.
Źródło: Digital Photography School • Penmachine