Dla początkujących: Po co jest korekta ekspozycji?

Automatyczne i tematyczne programy naświetlania radzą sobie zupełnie przyzwoicie z prawidłowym naświetlaniem zdjęć w Waszych aparatach. Jednak zawsze przychodzi taki moment, że odmawia ona współpracy, głupieje i wypina się na swoich właścicieli. Może warto wtedy sięgnąć do manualnych trybów naświetlania w waszych aparatach - tzw. P, S, A, M - i skorzystać z ręcznie ustawianej korekcji ekspozycji (EV).

Dla początkujących: Po co jest korekta ekspozycji?
Mateusz Gołąb

01.10.2008 | aktual.: 02.08.2022 10:44

Co to jest korekta ekspozycji?

Korekta ekspozycji to narzędzie, które pozwala zmienić sposób naświetlenia zdjęcia.Służy ona celowemu rozjaśnieniu lub przyciemnieniu wykonanego zdjęcia, co jest niezwykle użyteczne np. przy fotografowaniu zimowych krajobrazów.

Pamiętajcie, że nie wszystkie aparaty mają możliwość wprowadzania korekty ekspozycji. Jednak, jeśli mają, to łatwo znajdziecie tą funkcję w menu lub jako przycisk na obudowie aparatu symbolizujący +/-. Korekta ekspozycji nie działa także w trybach pełnej automatyki, czyli we wszystkich sportach, portretach, krajobrazach i tym podobnych.

Niestety, na początek nie obejdzie się bez teorii. Symbol EV to oznaczenie naświetlenia (ang. exposure value) i wartość 0 EV oznacza punkt odniesienia dla późniejszych zmian. Każde zwiększenie o 1 tej wartości powoduje dwukrotne zwiększenie ilości światła wpuszczanego do aparatu. Aby jak najdokładniej korygować naświetlenie, korygować możemy nie o całe stopnie, a o ich część - np. o 0,3 czy 0,7 EV.

A o co chodzi w tej całej korekcie ekspozycji? Jeśli robicie zdjęcia w trybach S (czasami oznaczany jako Tv) czy A (czasami Av) aparat dobiera sobie odpowiedni czas do nastawionej przysłony lub odwrotnie - przysłonę, do ustawionego przez nas czasu. Program P ustawia oba parametry w pary. I teraz jeśli na zdjęciu przeważają ciemnie lub bardzo jasne obszary, jaki by nie był zaawansowany pomiar matrycowy, często dochodzi do prześwietlenia lub niedoświetlenia. Aparat wariuje i trzeba mu pomóc w naświetleniu dobrego zdjęcia.

Jeśli robicie zdjęcie bardzo jasnym obiektom, np. zimą, gdzie wszędzie leży cała masa białego śniegu, aparat oszukany zostanie zbyt dużą ilością padającego światła i kadr wyjdzie niedoświetlony. W takiej sytuacji musimy ustawić korektę EV na plus np. +1,3 EV. Podobnie ma się sprawa z plażą - tutaj też jest strasznie jasno.

Odwrotna sytuacja jest wtedy, gdy większość kadru zajmują ciemne partie, wtedy aparat przesadnie usiłuje je doświetlać - warto wprowadzić wtedy delikatną korektę na minus np. -0,3 czy 0,5 EV.

Cała zabawa polega na tym, żeby odpowiednio wyczuć swój aparat i odpowiednio radzić sobie z naświetleniem - nie obędzie się bez eksperymentów. Jeśli jednak nie chcecie się bawić w ręczne ustawiania naświetlenia, sprawdźcie czy w waszym aparacie jest program ?Zima" lub ?Plaża" - przyda się w miejscach, gdzie jest dużo odbitego światła.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)