Dla początkujących: zamiana zdjęć na czarno-białe

Mieszanie kanałów, maska korekcyjna, krycie - początkującego fotografa takie terminy mogą szybko odstraszyć. Okazuje się jednak, że korzystanie z nich to nic trudnego. Szczególnie jeśli wykorzystamy je do popularnej, prostej metody zamiany kolorowych zdjęć na czaro-białe. Cały proces zajmie nie więcej niż minutę, a otrzymamy ciekawe efekty.

Dla początkujących: zamiana zdjęć na czarno-białe
Krzysztof Basel

22.12.2008 | aktual.: 02.08.2022 10:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Obecnie niemal wszyskie aparaty cyforwe (zwykłe jak i lustrzanki) dają możliwość wykonywania zdjęć czarni-białych. Jest to nic innego, jak usunięcie koloru ze zrobionego zdjęcia. Taka metoda zdecydowanie ogranicza kontrast oraz rozpiętość tonalną fotografii. A to powoduje, że zdjęcie jest "płaskie", mało interesujące. Po prostu źle się prezentuje. Jak zatem udanie przerobić kolorwe zdjęcia na czarno-białe? Z pewnością nie należy tego robić w w aparacie. Zgrajmy zrobioną fotografię na dysk komputera i uruchommy program do obróbki - Photoshopa lub Gimpa.

W tym poradniku przedstawiamy jedną z wielu metod. Jest to konwersja do skali szarości poprzez mieszanie kanałów. Nie dajcie się zwieść nazwie - opisywana metoda jest prosta, szybka, daje interesujące rezultaty i można ją stosować zarówno w Photoshopie, jak i Gimpie.

  • Otwórzmy zdjęcie, wybierzmy nową maskę korekcyjną Channel Mixer (mieszanie kanałów). Możemy także wybrać to samo polecenie poprzez Image>Adjustments>Channel Mixer (Obrazek>Dopasowanie>Mikser kanałów). Dzięki utworzeniu nowej warstwy zyskujemy możliwość dużej kontroli nad całym procesem. W dowolnej chwili możemy też skasować warstwę i wrócić do edycji kolorowego zdjęcia.
Obraz
  • Chcemy pracować ze zdjęciem czarno-białym, dlatego zaznaczamy opcję Monochrome (monochromatycznie).
Obraz
  • Wartości jakie użyłem: R: 10%, G: 85%, B: 5%. Ogólna suma zawartości kanałów nie może przekraczać 100%. Suwak na samym dole, czyli Constant (stały) oddziaływuje na całe zdjęcie. Służy do rozjaśniania, dzieki czemu cały czas możemy kontrolować wygląd fotografii i na bieżąco zmieniać wartości.
Obraz
  • W nowszych Photoshopach możemy skorzystać w wbudowanych ustawień (patrz rysunek poniżej). Gdy ustawimy opcje mieszania kanałów należy kliknąć przycisk OK i zdjęcie zostanie skonwertowane. Do ustawień można później wrócić. Wystarczy kliknąć w ikonę warstwy korekcyjnej (po prawej stronie u dołu).
Obraz
  • Mamy gotowe czarno-białe zdjęcie. Niektórzy poprzestają na tym kroku. Moim zdaniem fotografia wygląda wtedy zbyt \płasko\ i jest za jasna. Trzeba z nią jeszcze trochę popracować.
Obraz
  • Zaznaczamy dwie istniejące warstwy klikając najpierw na jedną, a potem na drugą, wciskając w tym samym czasie przycisk \Shift\ na klawiaturze. Następnie klikamy prawym przyciskiem myszy na złączone warstwy i wybieramy Duplikate layer (Powiel warstwę). Po utworzeniu kopii warstw czynność tą powtarzamy.
Obraz
  • Teraz kliknijmy na jedną z nowoutworzonych warstw. Musimy zmienić Blending Mode (tryb mieszania) z Normal (normalny) na Color Burn (ściemnianie) i zmniejszyć Opacity (krycie) na wartość między 5% a 20%.
Obraz
  • Zaznaczamy drugą, nowoutworzoną warstwę. Tym razem trzeba zmienić Blending Mode (tryb mieszania) z Normal (normalny) na **Soft Light (łagodne światło) **i zmniejszyć Opacity (krycie) na wartość między 5% a 40%.
  • Na koniec niektórzy stosują jeszcze dodatkowe warstwy - Brightness/Contrast (Jasność / Kontrast) czy Curves (Krzywe).
  • Oczywiście możemy dowolnie zmieniać podane wartości jak i rodzaje warstw. Podałem tutaj tylko  sprawdzone ustawienia. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać.  Warto przećwiczyć tę metodę - dowoli ją udoskonalać i rozbudowywać według własnego uznania.
  • Efekt przed i po:

Źródło: Zdjęcie: bespam

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Komentarze (0)