Dla początkujących: zdjęcia grupowe
14.11.2008 17:00, aktual.: 02.08.2022 10:40
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Każdy fotograf od czasu do czasu potrzebuje wykonać fotografię grupową. Okazji jest wiele - u wujka na imieninach, na ślubie czy innych imprezach okolicznościowych. Z pozoru łatwe zadanie w praktyce okazuje się dużo trudniejsze. Pokażemy Wam, co zrobić, aby osoby na zdjęciu nie miały zamkniętych oczu czy jak odpowiednio skomponować grupowe fotografie.
[url=http://fotoblogia.pl/images//2008/11/grupa-1_by-zosoiv71.jpg]
[/url]Grupowe mruganie
Z pomocą przyszedł australijski naukowiec Dr Piers Barnes. Członek Commonwealth Scientific and Research Organization obliczył liczbę potrzebnych wykonanych zdjęć, aby mieć 99% pewność, że uda się przynajmniej jedno z nich. Barnes podaje: osoba mruga średnio 10 razy na minutę, czas jednorazowego zamknięcia oczu trwa ok 250 millisekund, a prędkość migawki w typowym ustawieniu wynosi 8 milisekund.
Oto wyniki naukowca ? dla grupy mniejszej niż 20 osób należy podzielić liczbę ludzi przez 3, przy dobrym świetle lub przez 2, przy słabym oświetleniu. Mamy wtedy ponad 90% pewności, że przynajmniej jedno ze zdjęć się uda.
Nietrudno się domyślić, że im większa liczba fotografowanych osób, tym więcej trzeba wykonać zdjęć. I tak, dla grupy trzydziestu osób potrzeba trzydziestu zdjęć, aby chociaż jedno wyszło poprawnie. Co, jeśli stoi przed nami pięćdziesiąt czy nawet sto osób? Na stronie Velocity Dr Barnes podaje, że nawet jeśli mamy świetne światło, to i tak możemy się pożegnać z naszymi nadziejami na idealne zdjęcie.
Wśród zawodowych fotografów znana jest jeszcze inna, dużo prostsza i bardzo efektywna metoda. W dodatku nie ma praktycznie ograniczeń co do ilości fotografowanych osób. Po ustawieniu ludzi należy poprosić, aby każdy zamknął na kilka sekund oczy. Następnie, na nasz sygnał, wszycy mają je otworzyć. Wykonujemy wtedy dwie serie pod rząd, po 3 do 6 zdjęć każda, w czasie ok 2-3 sekund (w zależności od możliwości naszego aparatu). Z własnego doświadczenia wiem, że dobre rezultaty są niemal pewne.
Dobre światło
Początkujący fotograf z reguły nie dysponuje dodatkowymi lampami, poza wbudowanym błyskiem. Dlatego bardzo ważne jest dobre światło zastane na miescu fotografowania. Przy odpowiednich warunkach aparat ustawi krótki czas naświetlania w trybie programowym lub możemy to zrobić sami, w trybie manualnym. Skutkuje to lepszą ostrością zdjęcia, a przede wszystkim zmniejsza prowdopodobieństwo, że na naszej fotografii złapiemy mrugającą osobę.
Liczba ludzi
Fotografowi łatwiej okiełznać i ustawić grupę dwudziestu niż stu osób. Jeśli jest taka możlwiość to lepiej na początku naszej przygody z fotografią grupową wykonywać zdjęcia mniejszej grupki. Im więcej osób, tym większa możliwość, że ktoś zrobi np. dziwną minę, która może nam zepsuć zdjecie, a której możemy nie zauważyć na podglądzie w aparacie. Fotografując małe grupki warto zwrócić uwagę, aby stanąć dokładnie naprzeciw fotografowanych osób. Pierwsza i ostatnia osoba w szeregu powinna znajdować się w takiej samej odległości od obiektywu. W przeciwnym wypadku osoby stojące bliżej będą sprawiały wrażenie większych, niż ludzie bardziej oddaleni od obiektywu, jak na zdjęciu poniżej.
Jeśli jednak fotografujemy większą grupę ludzi w kilku rzędach, to możemy przedstawić ją z góry, dzięki czemu pokażemy ich dużą liczebność.
A na koniec zobaczcie jak kiedyś wyglądały zdjęcia grupowe:
Więcej na portalu Flickr - autor anyjazz65 .
Źródło: Zdjęcia: zosoiv71 • aigarius • Gaetan Lee • anyjazz65