Dlaczego niektóre obiektywy Canona mają biały kolor? Czy ma to jakiekolwiek znaczenie?

Dlaczego niektóre obiektywy Canona mają biały kolor? Czy ma to jakiekolwiek znaczenie?22.02.2016 09:06
Dlaczego niektóre obiektywy Canona mają biały kolor? Czy ma to jakiekolwiek znaczenie?
Źródło zdjęć: © © Zdjęcie pochodzi z serwisu [Shutterstock](http://www.shutterstock.com/)

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego niektóre obiektywy Canona mają biały kolor? Jeśli myślicie, że to tylko kwestia estetyki to jesteście w błędzie. Poznajcie prawdziwy powody jasnego koloru obudowy szkieł japońskiego producenta.

Kiedy patrzę na niektóre obiektyw z serii L firmy Canon, oczywiście białe, zachwycam się ich minimalistycznym, ponadczasowym wzornictwem. Biel, czerń i czerwona linia dookoła przedniego elementu to naprawdę coś, co przyciąga wzrok. Oczywiście – czasem jest to niewygodne, zwłaszcza jak chcemy pozostać w ukryciu ciemną nocą – ale są na to sposoby, jak na przykład maskowania w wielu kolorach.

Pierwsze, co przychodzi na myśl, kiedy zastanawiamy się nad kolorem obudowy długoogniskowych szkieł Canona to estetyka oraz ochrona termiczna. W rzeczywistości jest w odwrotnej kolejności. Biały kolor odbija światło, czarny przyciąga. Fajny wygląd to tutaj tylko dodatek.

417845066166778514
Źródło zdjęć: © © JaysonPhotography / Zdjęcie pochodzi z serwisu [Shutterstock](http://www.shutterstock.com/)

Jeśli przyjrzycie się dokładnie odcieniowi farby na korpusach szkieł to na pewno zwrócicie uwagę na to, że nie jest to śnieżna biel, tylko odcień nieco brudna, stonowany. Można pokusić się o stwierdzenie, że to już beż i jest to zabieg celowy. Spójrzmy na to jednak z naukowego punktu widzenia, a nie estetycznego – czym są obiektywy? To grupy powlekanych soczewek wykonanych ze szkła, które rozszerza się pod wpływem ciepła. Jednym ze sposobów przekazywania ciepła jest wystawienie na działanie promieniowania. To proste – czysta fizyka.

W przypadku obiektywów o mniejszych rozmiarach ten problem nie jest tak powszechny – soczewki rozszerzają się w mniejszym stopniu. Problem zaczyna się, kiedy są one duże i grube, co ma miejsce w obiektywach długoogniskowych. Wyobraźcie sobie jak bardzo nagrzewają się korpusy obiektywów w ekstremalnych warunkach, co miało miejsce na przykład podczas odbywających się w RPA Mistrzostwach Świata w piłce nożnej w 2010 roku.

417845066166975122
Źródło zdjęć: © © GongTo / Zdjęcie pochodzi z serwisu [Shutterstock](http://www.shutterstock.com/)

Canon pierwszy raz zastosował jasne malowanie w 1976 roku na tubusie obiektywu FD 600 mm f/4.5 oraz FD 800 mm f/5.6. Z czasem stało się to tak rozpoznawalne, że urosło do rangi elementu rozpoznawczego firmy.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)