Dlaczego warto drukować swoje zdjęcia?

W dobie fotografii cyfrowej zapominamy o tym, że zdjęcia są nie tylko plikami na dysku naszego komputera, ale również fizycznym tworem – odbitkami. Przez to, że nie drukujemy naszych fotografii tracimy szacunek dla kadrów i naszej twórczości.

Cyjanotyp autorstwa Łukasza Kapy.
Cyjanotyp autorstwa Łukasza Kapy.
Źródło zdjęć: © © Marcin Watemborski / [Watemborski](https://www.facebook.com/watemborskiphotography/)
Marcin Watemborski

W czasach, kiedy fotografia tradycyjna wiodła prym, odbitki były czymś naturalnym. Fotografia miała wtedy większą wartość – była fizycznym dobrem, namacalnym. Teraz, gdy większość zdjęć wykonuje się cyfrowo – znacznie straciła na swojej elitarności.

Każdy może być fotografem i każdy nim jest na swój własny sposób. Robimy setki, tysiące, miliony zdjęć, które lądują na dyskach naszych komputerów i bardzo szybko o nich zapominamy. Zastanówmy się przez chwilę – dlaczego wymagamy od innych szanowania naszej pracy, skoro właściwie sami jej nie szanujemy.

Epson Print Your Legacy | Photographer Steve McCurry

Dzięki drukowaniu naszych zdjęć zmienia się nasze podejście do całej fotografii. Coś wirtualnego zmienia się w fizyczny twór, którego możemy dotknąć, z którym możemy obcować w rzeczywistym świecie. Sprawia to, że niwelujemy dystans do naszej twórczości, lub też do twórczości innym. Nabieramy szacunku.

Obraz
© © Marcin Watemborski / [Watemborski](https://www.facebook.com/watemborskiphotography/)

Zmienia się również nasz sposób patrzenia, bo tak naprawdę oprócz samego zdjęcia doceniamy całą oprawę – fakturę papieru, grę świateł, która łamie się na ramie, nawet sama rama ma znaczenie. Grubość, wykonanie. To wszystko pokazuje nam jak sam artysta podchodzi do stworzonego dzieła. Świetnym przykładem namaszczenia, z jakim podchodzi twórca do swoich zdjęć, jest Ansel Adams – legendarny fotograf, który stworzył strefowy system reprodukowania odbitek. To, jak silnie rytualnie Adams traktował robienie odbitek pokazuje jak mocno zależało mu na samym etapie tworzenia. Dzięki niemu i jego pasji otrzymaliśmy ogromny dar – gotowy przepis na doskonały wydruk.

Patrząc na temat z perspektywy technicznej – papier pozwala na oddanie dużo szerszej tonacji, niż monitory. Paleta kolorów prezentowana na odbitkach jest bardziej naturalna dla ludzkiego oka. Pozwala nam to również zwolnić, kontemplować w spokoju obraz, gdzie praca przy komputerze jest zwyczajnie męcząca dla oka. Ponadto – patrząc na gotowe, oprawione zdjęcie możemy mieć pewność, że odbiorcy będą je widzieli dokładnie w ten sam sposób, co my – nie ma tu znaczenie odzwierciedlenie kolorów, kalibracja ani to ile barw oddaje monitor.

Epson Print Your Legacy | Photographer Gregory Crewdson

Oddanie detali na dużej odbitce pozwala nam dostrzec więcej, widzieć więcej, patrzeć nie tylko „na”, ale i „przez” obraz. Zaczynamy wtedy zauważać szczegóły, na które nie zwracaliśmy uwagi wcześniej. Obcowanie z fizycznym dziełem sprawia, że traktujemy je inaczej, oraz inaczej je oceniamy. Ma dla nas wtedy wymiar materialny, który możemy zmierzyć i przeliczyć. To właśnie ta moc sprawia, że odbitki kolekcjonerskie są takie drogie – jest to podsumowanie pracy nie tylko związanej z tworzeniem obrazu, ale jego prezentacją i możliwościami, które nam daje. Karmi nasz umysł.

Jeśli jednak pomyślimy o tym, co daje fotografia samemu twórcy – jest to coś kompletnie innego. Odbitka jest częścią procesu realizacji całego projektu. Wykonując obraz od początku do końca, fotograf czuje spełnienie – dostrzega jak wizja, która powstała w jego głowie zaczyna się materializować – najpierw na materiale światłoczułym, który wywołuje, a później na papierze. Jest to niezwykle czasochłonny i piękny proces, mający wpływ na rozwój wrażliwości. Jeśli później skończone dzieło spotka się z uznaniem odbiorców w takiej formie, w jakieś stworzył je artysta – jest to niesamowite uczucie, które motywuje do dalszego samorozwoju.

Epson Print Your Legacy | Photographer Tim Tadder

Zastanówmy się – czy nie warto zwolnić, wybrać kilka zdjęć, papierów i ram, i upiększyć otaczającą nas przestrzeń? Fotografia jest wyrazem czystego piękna.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)