Specjalizacja w jednej dziedzinie fotografii

Naturalne zdjęcia ślubne
Naturalne zdjęcia ślubne
Źródło zdjęć: © © Jacek Siwko Photography
Jacek i Kasia Siwko

28.12.2014 08:02, aktual.: 26.07.2022 19:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sukces jest bardzo silnie powiązany ze specjalizacją. Fotografowie, którzy doskonalą swoje umiejętności w jednej dziedzinie o wiele częściej wybijają się ponad przeciętność. Łatwiej jest osiągnąć wyższy poziom koncentrując się wyłącznie na zdjęciach ślubnych czy sesjach narzeczeńskich niż fotografując wszystko jak leci.

Postaw na specjalizację, jeśli chcesz stworzyć markę, która będzie cieszyć się powodzeniem. Pomyśl chwilę, jak swój potencjalny klient. Zbyt wielka ilość informacji na stronie www, o tym czym zajmuje się dany fotograf, może działać odstraszająco.

Panna młoda planująca ślub częściej zdecyduje się na fotografa specjalizującego się w fotografii ślubnej i sesjach narzeczeńskich niż takiego, który fotografuje jednocześnie auta, psy, krajobrazy, a w weekendy zajmuje się ślubami. W tym przypadku działa prosty mechanizm: postrzegamy kogoś jako fachowca, gdy koncentruje się on w całości na jednej dziedzinie, a nie kilku po trochu.

Większa satysfakcja

Każde kolejne zlecenie sprawia, że jesteście coraz lepsi. Nie ma rzeczy, która daje większą satysfakcję, niż świadomość dobrze wykonywanej pracy. Poza tym specjaliści otrzymują wyższe wynagrodzenia, niż fotograf, który przyjmuje wiele zleceń z różnych dziedzin.

Obraz
© © Jacek Siwko Photography

Nie bójcie się zaszufladkowania, bo w naszym biznesie właśnie o to chodzi! Potencjalny klient na dźwięk waszego nazwiska musi kojarzyć konkretną dziedzinę, w której się specjalizujecie. Od kiedy zdecydowaliśmy, że jako Jacek Siwko Photography skupiamy się na zdjęciach ślubnych i zaręczynowych, każdy kolejny sezon oznacza dla nas ciekawsze zlecenia. To zapewnia przypływ satysfakcji. Poza tym sami czujemy się pewniej w tym co robimy. Jeśli oprócz fotografii ślubnej interesuje was fotografia rodzinna to radzimy działać pod inną marką.

Nisza

Obecnie niszę najłatwiej znaleźć w samym sobie. Dostęp do sprzętu i wiedzy o tym jak go używać sprawia, że coraz więcej osób próbuje swoich sił w tym biznesie. Każdy może nauczyć się prawidłowego naświetlania zdjęć czy ich obróbki. Jedyną rzeczą, która może was wyróżnić jest styl. Bycie sobą i fotografowanie według swoich preferencji pozwoli wam przekonać do siebie wielu klientów.

Obraz
© © Jacek Siwko Photography

Nie jest tak, że wchodząc na rynek fotografii ślubnej musicie fotografować zgodnie z przyjętym kanonem. Każdy może, czy wręcz powinien robić to po swojemu. Robimy zdjęcia nie po to by uzyskać akceptację innych fotografów tylko naszych klientów. Nigdy nie oceniajmy więc prac innych pod kątem stylu – nam te zdjęcia mogą się nie podobać, ale jeśli znajdą się na nie klienci to znaczy, że fotograf znalazł swoją niszę.

Ekonomia specjalizacji

O wiele łatwiej skompletować potrzebny sprzęt, jeśli stawia się na specjalizację. Planując inwestycje łatwo przesadzić jeśli chce się świadczyć usługi w branżach wymagających różnego sprzętu. Ograniczenie się do jednej dziedziny ułatwi wam kontrolę wydatków. Pamiętajcie, zawodowa fotografia to sztuka, ale przede wszystkim jednak biznes. Fotografowie często o tym zapominają. Stąd na rynku mamy sporo firm, które wykonują swoje usługi poniżej progu opłacalności.

Wszechstronność

Nie zawsze prawdą jest powiedzenie znane wam z pewnej reklamy, że gdy ”coś jest od wszystkiego to jest do niczego”. Można być dobrym w wielu rzeczach, ale nie można być świetnym we wszystkim, a do tego przecież powinniśmy dążyć. Nie namawiamy was do rezygnacji z fotografowania różnych tematów bo warto od czasu do czasu zrobić sobie małą przerwę i odświeżyć umysł fotografując coś nie związanego z fotografią ślubną czy narzeczeńską. Warto jednak skupić się na 1 lub 2 powiązanych ze sobą dziedzinach i tak pozycjonować swoją markę. Będziecie bardziej wiarygodni dla klienta, a sami zobaczycie, że zajmując się jedną rzeczą szybko osiągniecie lepsze rezultaty. Staniecie się ekspertami.

Obraz
© © Jacek Siwko Photography

Zainteresował was ten temat? Zapraszamy na naszego bloga dla fotografów, na którym zamieściliśmy krótki podcast o specjalizacji w fotografii.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)