Dob Komarechka pokazuje niesamowite zdjęcia makro w ultafiolecie

Fotografia ultrafioletowa jest czymś naprawdę wyjątkowym i właściwie często pomijanym. Nie ma wielu specjalistów od tej techniki, która wymaga wielu inwestycji w sprzęt i ciągłego doskonalenia umiejętności. Don Komarechka połączył światło UV z fotografią makro. Co z tego wyszło? Przekonajcie się sami!

Don Komarechka uwielbia świat, którego nie możemy dostrzec gołym okiem. W swojej twórczości koncentruje się na fotografii makro, a od jakiegoś czasu eksploruje dziedzinę fotografii ultrafioletowej, by zobaczyć jeszcze więcej.
Don Komarechka uwielbia świat, którego nie możemy dostrzec gołym okiem. W swojej twórczości koncentruje się na fotografii makro, a od jakiegoś czasu eksploruje dziedzinę fotografii ultrafioletowej, by zobaczyć jeszcze więcej.
Źródło zdjęć: © © Don Komarechka / [www.donkom.ca](http://www.donkom.ca/)
Marcin Watemborski

Fotograf wspomina o tym, że są dwa rodzaje światła ultrafioletowego. Jedno z nich to światło, które emituje Słońce lub inne źródło i jest to pełne jego spektrum. Drugim rodzajem światła jest to, które jest w stanie zarejestrować aparat fotograficzny. Matryca takiego aparatu wymaga skomplikowanej modyfikacji, zbliżonej do tej potrzebnej w fotografii podczerwonej. Dotyczy ona jednak innego pasma światła. Don wspomina, że zaletą światła ultrafioletowego jest to, że pozwala ujawnić sposób patrzenia na kwiaty, w jaki widzą je owady – odkrywa wzory, miejsca do lądowania oraz to, jak rośliny przyciągają zwierzęta.
Fotograf wspomina o tym, że są dwa rodzaje światła ultrafioletowego. Jedno z nich to światło, które emituje Słońce lub inne źródło i jest to pełne jego spektrum. Drugim rodzajem światła jest to, które jest w stanie zarejestrować aparat fotograficzny. Matryca takiego aparatu wymaga skomplikowanej modyfikacji, zbliżonej do tej potrzebnej w fotografii podczerwonej. Dotyczy ona jednak innego pasma światła. Don wspomina, że zaletą światła ultrafioletowego jest to, że pozwala ujawnić sposób patrzenia na kwiaty, w jaki widzą je owady – odkrywa wzory, miejsca do lądowania oraz to, jak rośliny przyciągają zwierzęta.© © Don Komarechka / [www.donkom.ca](http://www.donkom.ca/)
Don wspomina o tym, ze niektóre skorpiony świecą w ciemności. Zwraca uwagę również na to, że każdy obiekt, któremu dostarczona jest odpowiednia dawka promieniowania zacznie ”świecić” i powinno być to rozumiane jako oddanie promieniowania. Właśnie to oddawanie promieniowania jest rejestrowane przez Dona na jego zdjęciach.
Don wspomina o tym, ze niektóre skorpiony świecą w ciemności. Zwraca uwagę również na to, że każdy obiekt, któremu dostarczona jest odpowiednia dawka promieniowania zacznie ”świecić” i powinno być to rozumiane jako oddanie promieniowania. Właśnie to oddawanie promieniowania jest rejestrowane przez Dona na jego zdjęciach.© © Don Komarechka / [www.donkom.ca](http://www.donkom.ca/)
Do swoich eksperymentów Komarechka wykorzystuje przerobione lampy błyskowe Yongnuo 685. Przerobienie urządzenia zajmuje mu jedynie około 5 minut, ale fotograf przestrzega jednocześnie przed wysokim napięciem, które może wyrządzić poważną szkodę a nawet doprowadzić do śmierci. Każdorazowa modyfikacja lampy błyskowej kosztowała fotografa około 500 dolarów, więc wejście na pole eksperymentów z tym rodzajem fotografii to koszt porządnego obiektywu. Zwłaszcza, że potrzebujemy przecież kilku źródeł światła.
Do swoich eksperymentów Komarechka wykorzystuje przerobione lampy błyskowe Yongnuo 685. Przerobienie urządzenia zajmuje mu jedynie około 5 minut, ale fotograf przestrzega jednocześnie przed wysokim napięciem, które może wyrządzić poważną szkodę a nawet doprowadzić do śmierci. Każdorazowa modyfikacja lampy błyskowej kosztowała fotografa około 500 dolarów, więc wejście na pole eksperymentów z tym rodzajem fotografii to koszt porządnego obiektywu. Zwłaszcza, że potrzebujemy przecież kilku źródeł światła.© © Don Komarechka / [www.donkom.ca](http://www.donkom.ca/)
Ze względu na brak czułości matrycy na pasmo UV, zdjęcia, które robi Komarechka muszą być robione na 100 proc. mocy lampy oraz wysokiej czułości, sięgającej nawet ISO 5000. Kluczem do wszystkiego jest eksperymentowanie z różnymi roślinami oraz gatunkami owadów, by zyskać zadowalający obraz.
Ze względu na brak czułości matrycy na pasmo UV, zdjęcia, które robi Komarechka muszą być robione na 100 proc. mocy lampy oraz wysokiej czułości, sięgającej nawet ISO 5000. Kluczem do wszystkiego jest eksperymentowanie z różnymi roślinami oraz gatunkami owadów, by zyskać zadowalający obraz.© © Don Komarechka / [www.donkom.ca](http://www.donkom.ca/)
Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora.
Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora.© © Don Komarechka / [www.donkom.ca](http://www.donkom.ca/)
Obraz
© © Don Komarechka / [www.donkom.ca](http://www.donkom.ca/)
Obraz
© © Don Komarechka / [www.donkom.ca](http://www.donkom.ca/)
Obraz
© © Don Komarechka / [www.donkom.ca](http://www.donkom.ca/)
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)