Dokument o Platonie dostępny za darmo. Nie musisz za nic płacić

Dokument o Platonie dostępny za darmo. Nie musisz za nic płacić
Marcin Watemborski

03.06.2020 09:56, aktual.: 04.06.2020 14:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Abstrakt: Sztuka designu" to głośny serial dokumentalny Netflixa. Jeden z odcinków jest poświęcony genialnemu brytyjskiemu fotografowi – Platonowi. Teraz możecie obejrzeć go za darmo na YouTube, a naprawdę warto. Dowiecie się, jak działa prawdziwy kreatywny umysł bez ograniczeń.

Jeśli myślicie, że "sky is the limit" to jesteście w błędzie. Dla twórczej głowy nie ma żadnych ograniczeń, co udowadnia Platon i jego podejście do sztuki. Ten fotograf jest uważany za jednego z najlepszych współczesnych portrecistów i dokumentalistów na całym świecie. Wszystko zaczęło się od studiów graficznych, które zaszczepiły w nim pasję związaną z fotografią.

W 1992 roku Platon zajął się robieniem zdjęć portretowych i mody. Zaczął realizować duże kampanie, w tym dla IBM, Nike czy Levi’s. Jego zdjęcia pojawiły się w "Time" czy "Esquire". W 2008 roku, po śmierci legendarnego Richarda Avedona, zajął jego miejsce w redakcji magazynu "The New Yorker".

Abstract: The Art of Design | Platon: Photography | FULL EPISODE | Netflix

Jednym z przedsięwzięć Platona, o którym trzeba powiedzieć jest "The People’s Portfolio", czyli organizacja non-profit, walcząca o prawa człowieka. W ramach tego projektu zobaczymy zdjęcia ludzi wygnanych z Birmy, rewolucjonistów z Egiptu, czy powstańców przeciwko dominacji Rosji. Portrety bohaterów Platona pojawiały się w najpoczytniejszych tytułach na całym świecie, nagłaśniając ich los i interesując nim wiele wpływowych osób.

Wśród znanych osób, które ujął na swoich zdjęciach Platon są: Barack Obama, Bill Clinton, George W. Bush, Muhammad Ali, Mummar al Qaddafi, Donald Trump czy Vladimir Putin.

W dokumencie Netflixa "Abstrakt: Sztuka designu" Platonowi poświęcony jest odcinek numer 7. Właśnie został on udostępniony zupełnie za darmo na YouTube, więc jeśli nie macie wykupionej subskrypcji, nie ma się czym przejmować. 45-minutowy film pokazuje podejście fotografa do procesu twórczego oraz wyjaśnia jego postrzeganie świata. Dotyczy on nie tylko samych zdjęć, ale korzeni graficznych artysty. Jest opcja włączenia polskich napisów, więc bez problemu można zrozumieć, o czym mówi fotograf.

Film jest pełny nie tylko wstawek biograficznych, ale wielu porad, które mogą otworzyć oczy każdemu fotografowi. Według Platona zrobienie zdjęcia jest bardzo technicznym zajęciem, wręcz mechanicznym, ale to tylko niewielki procent całego działania. Najważniejsza jest więź z fotografowaną osobą – trzeba coś poczuć, by móc zrobić dobre zdjęcie.

Jeśli interesujesz się wystrojem wnętrz, prosimy - wypełnij tę ankietę. Dzięki za pomoc!
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)