Don Komarechka łączy magię kropel wody i zdjęć makro
14.06.2019 12:47, aktual.: 14.06.2019 14:47
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Twórczość Dona Komarechki jest mi dobrze znana. Ten fotograf przykuł moją uwagę już dawno swoimi zdjęciami owadów, kadrami płatków śniegu i zamarzającymi bańkami. Teraz pokazał, jak połączyć wodę i zdjęcia niewielkich stworzeń. Poznajcie fantastyczny świat Dona.
Najnowsza seria zdjęć Dona Komarechki pokazuje połączenie dwóch światów – fauny i flory. W kadrach znajdziecie owady, jak również rośliny, ukazane przez pryzmat odbić w kroplach wody. Działają one jak niewielkie soczewki, które koncentrują w sobie to, co jest za nimi, dzięki czemu odpowiednie ich usytuowanie może pokazać kompletnie inne oblicze codzienności.
Wyizolowanie pojedynczych kropel jest trudne, gdy nie używa się do tego różnej chemii. Jeśli chcecie poeksperymentować z ich rozdzielaniem, spróbujcie do wody dodać gliceryny. Wtedy cząsteczki będą się od siebie odpychały, tworząc małe krople. Ich napięcie powierzchniowe będzie większe, dzięki czemu tak łatwo się nie połączą.
Innym sposobem na odizolowanie kropel jest wykorzystywanie roślin lub innych powierzchni, które mają mikroskopijne włoski. Wtedy to one są odpowiedzialne za odległość między wodą. Gdy mamy już odpowiednio skropioną powierzchnię, trzeba zadbać o tło. Jego budowa może być naprawdę złożona. W przypadku prac Dona świetnie sprawdzają się kwiaty, które dzięki skupiającej właściwości zakrzywionych kropel przepięknie malują niewielkie obrazy.
Elementem potęgującym efekt trójwymiarowości dzieł Dona Komarechki jest światło. Fotograf wykorzystuje lampę błyskową lub latarki LED, które podświetlają tło tak, by było ono znacznie jaśniejsze niż pierwszy plan. Dzięki temu prace fotografa dosłownie biją blaskiem.
Więcej prac Dona znajdziecie na Facebooku.